Szczęście w Artetece ;)

Co to jest szczęście? Jak je scharakteryzować, jak zdefiniować?

Teoria mówi nam, że szczęście to emocja, spowodowane doświadczeniami pozytywnymi. Literatury na temat szczęścia jest sporo, podobnie jak definicji. Każdy z nas odbiera szczęście inaczej i znaczy ono co innego.

Co szczęście oznacza dla Ciebie?

Według Arystotelesa szczęście to działanie zgodne z naturą. Ryby są szczęśliwe pływając, a ptaki latając. Arystoteles podkreślał też rolę  zaspokojenia potrzeb fizjologicznych (uważał, że by być szczęśliwym trzeba być dobrze odżywionym). Według amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa istotą szczęścia jest zaspokojenie potrzeb. Maslow przyjmuje, iż ludzie posiadają następujące potrzeby:
piramida

źródło obrazka: http://projektmosad.blog.onet.pl/files/2015/01/piramida-300×242.png

Współczesna psychologia podkreśla również rolę wewnętrznie motywowanej aktywności. Jeśli robimy coś dla samej przyjemności  i koncentrujemy się wyłącznie na tej czynności, a nie na przyszłych korzyściach z niej. Dobrym przykładem jest sport, o ile troska o wyniki nie przysłania nam samej radości gry.

Czy zdarzało Ci się…

…chwytać za guzik gdy zobaczyłaś/zobaczyłeś kominiarza? A może wypatrywałaś/wypatrywałeś będąc na spacerze czterolistnej koniczyny? Być może Twoim ulubioną figurką był słoń z podniesioną do góry trąbą?

Słoń, podkowa, czterolistna koniczyna, liczba siedem to tylko niektóre z symboli, które uznawane są jako te które mają nam przynieść szczęście. Co Tobie przynosi szczęście?

Może nie trzeba wypatrywać czterolistnych koniczynek, spotykać kominiarzy, czy zbierać słoni, może wystarczy się trochę na siebie otworzyć i zmienić swoje nastawienie?

Tak wiele dobrych rzeczy dzieje się codziennie, a my przechodzimy obok nich obojętnie. Skupiamy się na tym co negatywne, nadajemy sens negatywnym przeżyciom, zdarzeniom i sobie samych, pozytywnych nie biorąc pod uwagę. Nasze słownictwo obraca się wokół „nie”, to jest niedobre, tego nie lubię, jest nieładna, jest szaro-buro i ponuro. Nie dostrzegamy pozytywnych aspektów. Wystarczy odwrócić swoje myślenie, na chwilę się zatrzymać, i zobaczyć to co jest w koło.

Dobrym sposobem na zbieranie takich pozytywnych chwil są Słoiki Szczęścia, które wykonywałyśmy na zajęciach DIY Działaj!

Ideą słoika szczęścia jest zbieranie każdej wartościowej chwili, która daje nam odrobinę radości, czy przynosi coś pozytywnego. Zapisanie tego na małych karteczkach wzmacnia nasze poczucie szczęścia, z którego do tej pory nie zdawałyśmy/zdawaliśmy sobie  sprawy.

Jak to działa?

Napisz, najlepiej codziennie wieczorem, co dobrego przydarzyło Ci się danego dnia. To może być z pozoru mała nic nie znacząca rzecz. Wybór chwili zależy wyłącznie od Ciebie.

Zbieraj kartki z zapisanymi chwilami szczęścia. Najważniejsze, by miały swoje miejsce.

W chwilach gdy czujesz się gorzej, masz poczucie, że nie wszystko jest nie tak jak powinno, zaglądnij to swojego szczęśliwego słoika… Reszta zależy tylko od Ciebie 🙂

Pięknie ozdobione słoiki można również wykorzystać jako opakowania na świąteczne prezenty lub kosmetyki. Na drugich zajęciach z cyklu słoiczków, wzorowałyśmy się na Red Lipstick Monster i wyprodukowałyśmy swój własny peeling do ust i do ciała 🙂 Wykorzystałyśmy do tego cukier, fusy ze świeżo parzonej kawy, herbatę liściastą, olej kokosowy, barwniki cukrowe i aromaty do ciast.

Słoiki ozdabiałyśmy metodą decoupage, naklejałyśmy zarówno papier, jak i materiał (idealny do tego jest klej na bazie wody do wycinanek i tkaniny), zawiązywałyśmy wstążki, przyklejałyśmy koronki, cykronie i guziki).

Efekty naszej pracy:

Robiliście kiedyś słoiczki szczęścia albo własne kosmetyki?

 

Aneta, Gaba i Marta 🙂

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Szczęście w Artetece ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s