Czy Lem był ostatnim futurologiem?

Dzisiaj u nas, równo dekadę po śmierci najwybitniejszego polskiego futurologa i pisarza, Stanisława Lema, Jerzy Jarzębski, Jacek Dukaj, Wojciech Orliński dyskutowali o tym, czy Lem ma swoich następców i czy w ogóle może ich mieć w tym szalonym, ponowoczesnym świecie.

Futurologia święciła triumfy w połowie ubiegłego wieku. Naszą wyobraźnią zawładnęły wtedy roboty i sztuczna inteligencja, a perspektywą stał się kosmos, galaktyki, gwiazdy i planety. Stanisław Lem, wraz innymi mistrzami futurologii, budził i podsycał w nas domysły i śmiałe wizje przyszłości.

Dziś, spoglądamy w kalendarz z lekkim niepokojem konstatując, że żyjemy w czasach po „Odysei Kosmicznej”, „Powrocie do przyszłości” czy „Ubiku”. Przyszłość nas onieśmiela, a doświadczenie pokazuje nam, że granice postępu przekraczają granice naszej wyobraźni. Co więc dalej z futurologią? Jaka jest przyszłość naukowego przewidywania przyszłości? Czy w XXI wieku futurologia to już tylko intelektualna zuchwałość? Na te pytania wspólnie odpowiedzieli Jerzy Jarzębski i Jacek Dukaj z pomocą Wojciecha Orlińskiego, który prowadził spotkanie. Wydarzenie było streamowane na żywo na kanale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Nie mogłeś/aś być na spotkaniu? Możesz obejrzeć nagranie na Youtube:


 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s