„Catan” – Ty także odkryj „Nowy Świat”!

Witajcie po tygodniowej przerwie! Ponieważ w Artetece wiemy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, dla wszystkich tych, którzy zasmakowali w grach opisywanych w naszych wpisach z serii #GramyWArte! przygotowaliśmy niezwykle smakowity kąsek – recenzję prawdopodobnie najbardziej kultowej ekonomicznej gry planszowej – Osadników z Catanu (Od niedawna nazywanej po prostu Catanem).

Catan - gramy w arteWakacje trwają w najlepsze. W Krakowie tłumy młodych zjechały się na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Wielu z nich, czekając na przyjazd Papieża, z przewodnikami w ręku zwiedza nasze miasto. Dobrze zaplanowana podróż daje niezmiernie dużo satysfakcji. Doświadczeniem nie mniej ciekawym, a dla niektórych wręcz nieporównywalnym z żadnym innym jest jednak odkrywanie „dziewiczego” świata – krajobrazów, których nie widziało dotąd oko Europejczyka i ścieżek, których nie dotknęła jego stopa. Zrozumiemy to czytając chociażby wspomnienia odkrywców i kolonizatorów tak zwanego „Nowego Świata”, czyli Ameryki Północnej.

Dziś jednak odnaleźć taką krainę jest niezwykle trudno. W obrębie ziemi, ludzie dotarli już prawie do każdego skrawka lądu. W jaki sposób możemy poczuć się więc nieustraszonym odkrywcą przedzierającym się w głąb nieznanego? Co zrobić, by poczuć się jak kolonizator przemierzający dzikie ostępy nieprzyjaznych krain? Pomóc może nam w tym właśnie Catan.

 W trakcie gry wcielamy się w jednego z odkrywców wyspy Catan. Ten niezwykle bogaty skrawek lądu nie należy jeszcze do nikogo. Komu uda się wybudować osady w pobliżu najbardziej urodzajnych miejsc, zapanuje nad całą wyspą i stanie się niesłychanie zamożnym i poważanym człowiekiem.

Plansza do gry w kształcie sześciokąta zbudowana jest z 19 także sześciokątnych płytek. Pola te przedstawiają występujące na wyspie krainy – zielone łąki świetnie nadające się do hodowli owiec, lasy bogate w dobrej jakości drewno, żyzne pola, które wystarczy obsiać zbożem, by zebrać obfite zbiory, kamieniste stoki górskie, z których pozyskać można świetny budulec, połacie gliny potrzebnej do wypalania cegieł, a także pustynię – ubogą i suchą przestrzeń zamieszkałą przez złodziei. Na każdym z pól leży żeton z numerem. Dany obszar wyprodukuje przypisane do niego surowce, gdy któryś z graczy wyrzuci jego numer za pomocą dwóch sześciościennych kości. Nie każda liczba oczek wypada jednak tak samo często. Szóstkę, czy ósemkę zobaczymy dużo częściej niż dwójkę, czy dwunastkę. Najlepszych pół jest więc tylko kilka, a ilość miejsc gdzie można wybudować osadę jest ograniczona!

Catan - gramy w arte

Gracze budują osady i miasta na rogach płytek drogi zaś na ich krawędziach. Gdy którykolwiek z graczy wyrzuci numer pola, przy którym znajdują się jakieś osady, gracze, którzy je kontrolują otrzymują odpowiednią ilość i rodzaj kart surowców. W swojej turze będą mogli ich użyć, by wybudować kolejne miasta, osady i drogi, wynająć rycerza, by trzymał złodziei z dala od ich włości, wznieść budowle specjalne takie jak ratusz, uniwersytet, czy katedra, a także handlować czy to z grą, czy to z innymi graczami. Zwycięzcą jest ten, kto pierwszy uzbiera dziesięć punktów zwycięstwa, które otrzymuje się za budowanie miast i osad, posiadanie najliczniejszej świty rycerskiej, czy najdłuższej drogi handlowej, a także za wznoszenie wcześniej wspomnianych budynków specjalnych.

 

Catan - gramy w arte

Ponieważ plansza składa się z sześciokątnych kafli, które mogą być dowolnie rozkładane, plansza za każdym staje się inna. Także żetony z numerami zazwyczaj rozkłada się losowo, w związku z czym w każdej z rozgrywek inne towary stają się powszechne, a inne deficytowe. Dzięki temu gra za nigdy nie jest taka sama i wciąż niezwykle wciąga. Zasady rozgrywki są przy tym na tyle proste, że z powodzeniem opanuje je każdy dziesięciolatek. Mechanika zasługuje więc na ogromną pochwałę. Catan to według wielu po prostu najlepsza gra ekonomiczna na świecie.

Catan - gramy w arte

Jak każdy tytuł, także omawiana przeze mnie gra posiada jednak pewne minusy. Do standardowej rozgrywki może zasiąść od trzech do czterech graczy, co sprawia, że dość trudno znaleźć odpowiednią ilość osób (jest ich albo za mało, albo za dużo). W sprzedaży dostępny jest na szczęście dodatek pozwalający zasiąść przy grze kolejnym dwóm osobom. Trudno również ocenić ilość czasu potrzebną na rozegranie jednej partii. Przy standardowym rozłożeniu planszy rozgrywka powinna trwać około 75 minut, przy losowych ustawieniach czas ten może jednak wzrosnąć nawet dwukrotnie.

IMG_6398

Mimo tych drobnych w sumie zastrzeżeń Catan mogę polecić z czystym sercem, szczególnie rodzinom, jako grę na nie tylko wakacyjne wieczory. Osadnicy… sprawdzą się również jako wyjazdowa gra dla paczki przyjaciół. Liczcie się jednak z tym, że podczas rozgrywki wasza przyjaźń na pewno zostanie poddana próbie ;-). Nie proponowałbym jednak Catanu do warsztatów z dziećmi, czy nawet młodzieżą. Mała liczba graczy, jaka może zasiąść przy planszy sprawia, że wpadniemy w kłopoty przy kilkunastoosobowych grupach.

Jeśli urzeka was pomysł planszy złożonej z płytek, które można losowo ustawiać na początku gry, otrzymując przez to za każdym razem zupełnie inną rozgrywkę, spodoba wam się nasza nowość – Pokój 25. W grze tej zadaniem graczy będzie uciec z teleturniejowego budynku, który przypomina dom Wielkiego Brata, składającego się z tytułowych 25 pokoi. Przy każdej rozgrywce są one rozkładane losowo. Dla miłośników gier ekonomicznych mamy jeszcze jedną perełkę – Agricolę, tytuł, w którym wcielamy się w rolników rozbudowujących swoja farmę. Obie te gry znajdziecie na półkach w Artetece.

Jeśli nie wybieracie się nigdzie, bo gdziekolwiek byście nie byli, świat wygląda tak samo, odkryjcie nasz „Nowy Świat”, krainę gier planszowych. By go poznać, wystarczy zagrać, tak jak my #GramyWArte!

gramywarte_catan

 

Jedna myśl w temacie “„Catan” – Ty także odkryj „Nowy Świat”!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s