„Dixit” – dzieło sztuki w pudełku od planszówki

Są takie gry, które właściwie można nazwać dziełami sztyki w pudełku. Jedną z nich jest Dixit kolejny tytuł, który omówię w naszej wakacyjnej serii #GramyWArte! Gra ta kilka lat temu podbiła serca Polaków, i jest teraz jedną z najpopularniejszych gier towarzyskich na naszych półkach. Ta banalnie prosta gra, dzięki pięknej oprawie graficznej przypadła do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. To jedna z tych gier, przy których świetnie bawić może się cała, wielopokoleniowa rodzina. Idealnie sprawdzi się więc na rodzinne spotkania.

dixit gramywarte (1)

W pudełku Dixit znajdziemy kilkadziesiąt wielkoformatowych kart. Każda z nich przedstawia jakiś obraz, zazwyczaj bardzo kolorowy i posiadający wiele szczegółów. Są one utrzymane w bajkowo – baśniowym stylu, często jednak z lekką domieszką steampunku – fascynacji mechanizmami. Gdy pierwszy raz otwieramy pudełko, nie sięgamy jak zwykle od razu po instrukcję, lecz z zachwytem przeglądamy całą talię. Każda z kart to tak naprawdę miniaturowy obrazek wart umieszczenia na ścianie.

Dixit to prosta gra skojarzeń. Każdy z graczy otrzymuje po pięć kart. Następnie jeden z nich, będący w tej turze narratorem, wymyśla i podaje graczom hasło, które kojarzy mu się z jedną z kart. Następnie, nie pokazując jej nikomu, kładzie ją na środku stołu (zakrytą). Hasło musi być na tyle trudne, by przynajmniej jedna osoba nie zgadła, oraz na tyle proste, by choć jednej się udało. Tylko wtedy narrator otrzyma punkty potrzebne do zwycięstwa w grze.

dixit gramywarte (4)

Gracze z pośród swoich kart także wybierają po jednej, która kojarzy im się z hasłem podanym przez narratora i kładą je na środku stołu. Wszystkie karty są następnie potasowane i rozłożone na środku, już obrazkami do góry (odkryte). Zadaniem wszystkich będzie teraz zgadnąć, która karta jest kartą narratora. On sam oczywiście nie bierze udziału w tej turze. Gracze w tajemnicy głosują na kartę, która według nich jest właściwa, a następnie wszyscy naraz odkrywają swoje typy. Jeżeli zgadli, otrzymują punkty. W dodatku otrzymują oni punkty za każdą osobę, która zagłosowała na ich kartę myśląc, że została ona wystawiona przez narratora. Gra kończy się w momencie, w którym jeden z graczy zdobędzie 30 punktów.

dixit gramywarte (6)

Największą zaletą gry, prócz pięknych grafik, są proste zasady. Grę można wytłumaczyć wszystkim, nawet siedmiolatkom, w pięć minut. Sama rozgrywka również nie potrwa długo – zazwyczaj około 30 – 40 minut. Jedna z wersji gry – Dixit Odyssey – pozwala jednocześnie brać udział w grze nawet 12 graczom. Jak na grę planszową jest to liczba olbrzymia. Gra sprawdzi się więc bardzo dobrze na warsztatach, koloniach, lekcjach wychowawczych, w świetlicach i wszędzie tam, gdzie przebywa dużo dzieci szukających rozrywki.

Z graniem w Dixit nie należy jednak przesadzać. Gra wtedy może się znudzić (wydaje mi się, że przez bardzo proste zasady i mało urozmaiconą rozgrywkę tytuł ten ma do tego większe predyspozycje od wielu innych). By urozmaicić sobie czas warto sięgnąć po dwie inne gry oparte na snuciu opowieści – Dawno, Dawno temu… karciance polegającej na opowiadaniu własnej baśni, oraz Story Cubes – mieszczącej się w dłoni grze kościanej, która służy do wymyślania zabawnych historyjek. Obie te gry, tak jak i dwa egzemplarze Dixit znajdziecie w Artetece.

W następny piątek przedstawię wam kolejną grę. Na dziś to już wszystko. Pamiętajcie – gdziekolwiek jesteście grajcie w plaszówki, tak jak my #GramyWArte!

gramywarte_dixit

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s