Licencja na udostępnianie. Czy korzystasz z legalnych źródeł?

Na ostatnich zajeciach poruszyłyśmy bardzo ważny temat. Przy okazji tworzenia grafik do naszych projektów często wykorzystujemy zdjęcia znalezione w sieci. Należy pamiętać aby robić to legalnie i nie naruszać czyjejś własności. Wszystkie utwory (w Internecie i nie tylko) są objęte prawem autorskim lub są udostępniane na różnych licencjach.

Jak działa prawo autorskie?

Prawo autorskie przysługuje autorowi utworu, upoważnia go do decydowania o tym, w jaki sposób inni mogą korzystać z jego działa oraz daje możliwość zarabianie na tym, co stworzył. Zgodnie z prawem, ochronie podlega każdy utwór, od twórczości naukowej poprzez filmy, gazety, oprogramowanie komputerowe, aż po notatki na blogu.

[źródło: https://www.youtube.com/watch?v=JIQgsWXU2_8]

Zobacz więcej materiałów edukacyjnych o prawie autorskim na otwartakultura.org/

Na zajęciach skupiłyśmy się jednak na licencjach, które pozwalają na wykorzystywanie oznaczonych utworów w dozwolonym zakresie. Jest ich kilka rodzajów, a ich znaczenie ilustruje poniższy filmik.

 

Licencje Creative Commons – czym one są?

Licencje Creative Commons to proste narzędzie, ułatwiające dzielenia się swoją twórczością i zarządzanie prawami autorskimi. Oznaczając utwór jedną z licencji, zachowujesz swoje prawa osobiste i określasz, w jaki sposób, będzie można z niego korzystać.

[źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ouQowkWRlmA]

Graficzne oznaczenia licencji wraz z ich oznaczeniami można pobrać w przystępnej formie plakatu.

Jeśli dalej nie wiecie jaką licencją oznaczyć własny utwór, przydatnym narzedzięm do wyboru licencji będzie to pod tym linkiem: https://creativecommons.org/license/?lang=pl. Strona ta pozwala wygenerować kod źródłowy do umieszczenia na stronie www, który informuje innych o licencji na jakiej udostępniamy nasze utwory.

Pełne teksty licencji, a także ich krótkie podsumowanie można sprawdzić na stronie: http://creativecommons.pl/wybierz-licencje/.

 

Domena Publiczna

Domenę publiczną możemy rozumieć jako dobro wspólne całego społeczeństwa, a nawet całej ludzkości. Składają się na nią takie  zasoby wspólne, jak: dziedzictwo kulturowe, wspólny język, wspólna wiedza i wymieniane informacje czy środowisko naturalne i krajobraz. Dobra wspólne charakteryzują się tym, że ich wykorzystanie ma w jakimś stopniu nierywalistyczny charakter (dobra nie upływa wraz z konsumpcją). (…)

Domena publiczna to także pojęcie prawne obecne w Konwencji Berneńskiej. W świetle prawa autorskiego jest rozumiana jako narzędzie gwarantowania dostępu do nauki, edukacji i kultury. Daje wszystkim obywatelom nieograniczone prawo do dzieł, których wykorzystanie nie podlega restrykcjom i ograniczeniom, ponieważ prawa majątkowe do twórczości wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.

[źródło: http://domenapubliczna.org/co-to-jest-domena-publiczna/]

Na naszych zajęciach najczęściej wykorzystujemy zdjęcia pochodzące z domeny publicznej. Można je pobrać ze stron:

Inne utwory (nie tylko zdjęcia, ale także np. muzykę) udostępnione na licencjach Creative Commons i w Domenie Publicznej można wyszukać za pomocą wyszukiwarki dostępnej pod adresem: https://search.creativecommons.org/.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s