Pożegnanie z rokiem 2016

Rok 2016 nie był szczególnie łaskawy dla świata kultury. Pożegnaliśmy wiele gwiazd muzyki i kina, aktorów, reżyserów oraz komików. Pośród nich także tych, których utwory możecie znaleźć w zasobach Arteteki WBP w Krakowie.

Specjalnie na okoliczność końca roku 2016 bibliotekarze przygotowali dla Was wybór filmów i płyt muzycznych, dzięki którym gwiazdy zyskały nieśmiertelną sławę.

Zajrzyjcie do nas, by przypomnieć sobie niezapomniane kreacje Alana Rickmana w „Dogmie”, „Pachnidle” czy serii filmów o Harrym Potterze lub posłuchać największych hitów Princa, Leonarda Cohena i Davida Bowiego. Nie brakuje u nas także obrazów znanych polskich reżyserów: Andrzeja Żuławskiego („Diabeł” i „Błękitna nuta”) i Andrzeja Kondratiuka („Hydrozagadka”, „Wniebowzięci”) oraz pokaźnej kolekcji dzieł Andrzeja Wajdy (m.in. „Człowiek z żelaza”, „Wszystko na sprzedaż”, „Popiół i diament”, „Katyń”). W 2016 odeszły aż dwie gwiazdy związane ze znanym i lubianym, dostępnym w Artetece serialem „Jak rozpętałem II wojnę światową” – reżyser Tadeusz Chmielewski oraz odtwórca roli głównej Marian Kociniak (którego zobaczymy także w serialu „Janosik”). Dzięki zapisom estradowych występów Kabaretu Tey, gagi w wykonaniu Bohdana Smolenia ponownie rozbawią Was do łez, a odważna i waleczna księżniczka Leia – niezapomniana Carrie Fisher – wzruszy w sadze o walce z międzyplanetarnym imperium. Z ról komediowych znany jest też Gene Wilder, którego internauci kojarzą go głównie z memów w przebraniu Willego Wonki, a którego można zobaczyć też w „Młodym Frankensteinie” i znakomitym, prześmiewczym musicalu „Producenci”. Nie wypada też nie wspomnieć, że wśród wielkich nieobecnych znalazł się także wielki filozof, powieściopisarz i znawca kultury Umberto Eco, którego słynna powieść „Imię róży” doczekała się brawurowej ekranizacji z udziałem Seana Connerego. Nie wszyscy wiedzą, że jako prawdziwy fan kultury popularnej Eco jest także autorem wstępu do przygodowej serii komiksowej „Corto Maltese”, którą oczywiście możecie wypożyczyć w Artetece.

Więcej możecie zobaczyć na miejscu, przyjdźcie przekonać się sami co dla Was przygotowaliśmy! Dostępność poszczególnych pozycji możecie też sprawdzić online w bibliotecznym katalogu dostępnym pod linkiem katalog.rajska.info .

Zapraszamy do Arteteki WBP w Krakowie, codziennie, przez 7 dni w tygodniu 🙂

orca_share_media1483367691277

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s