„Timeline: Polska” – kiedy został otwarty pierwszy Amerykański fast food w Polsce?

Jesteśmy już w połowie wakacji. Pozwólcie, że dzisiaj „odczaruje” gry edukacyjne na przykładzie „Timeline’a”. Jednak najpierw sprawy techniczne.

Na stole

W niewielkich rozmiarów puszce znajdziemy instrukcję oraz 110 kart dotyczących takich dziedzin jak wynalazki, sztuka, historia, nauka, zabytki. Z jednej strony mamy ilustrację, a do niej tytuł. Na odwrocie karta wygląda podobnie – z tym, że jest jeszcze dodatkowa informacja uzupełniająca oraz data. Wszystko spakowane w metalową puszkę. Dzięki temu  naprawdę długo będziemy cieszyć oko grą, bo puszka jest bardziej wytrzymała.

fot. Anna Szmajdzińska

Rozgrywka

Rozdajemy karty dla każdego gracza, ale tak, żeby strona z datą była na spodzie. W zależności od liczby grających rozdajemy po 6 kart (2-3 os.), 5 kart ( 4-5 os.) lub 4 karty (6-7 os.). Pozostałe z nich odkładamy na stos, z którego będziemy je dobierać. Ponadto do gry wyciągamy jedną kartę, którą kładziemy na środek stołu stroną, na której widnieje data. Będzie stanowiła pierwszą kartę na osi czasu. Do niej dokładamy inne karty. W zależności, czy uważamy, że wydarzenie miało miejsce wcześniej, czy później kładziemy kartę w odpowiednim miejscu przed albo za kartą początkową. Gdy już ją położymy w wybranym miejscu, sprawdzamy datę. Jeśli wstrzeliliśmy się, pozostaje ona na miejscu i mamy już jedną kartę mniej. Natomiast jeśli spudłujemy, odrzucamy kartę i wybieramy nową z pozostałego stosu i dodajemy do naszych kart. Następuje tura kolejnej osoby. Gra toczy się do momentu. gdy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich kart.

Jeśli chcemy utrudnić sobie grę, to możemy po prostu dobrać więcej kart. Im dalej, tym będzie trudniej. Może się nawet zdarzyć tak, że dwa wydarzenia będą mieć miejsce w tym samym roku. Wtedy kładziemy kartę przed lub za kartą z tą samą datą.

fot. Anna Szmajdzińska

 Wady i zalety?

+Można sprawdzić swoją wiedzę i się czegoś nauczyć.

+Prosta.

+Fakty są z różnych dziedzin

+Dobra jako przerywnik przy większych grach.

+Mogą grać razem dzieci i dorośli, a przy tym rozgrywka nie traci na jakości.

+Solidne wykonanie.

+Można łączyć różne warianty „Timeline’a”.

+Poręczne opakowanie.

-Nie jest „regrywalna”, co oznacza, że można w nią zagrać ograniczoną ilość razy. Jeśli poznamy wszystkie karty, nie mamy już takiej zabawy, ale za to jaką wiedzę!

fot. Anna Szmajdzińska

 

Dla kogo?

W Artetece „Timeline: Polska” jest oznaczona jako gra edukacyjna. „Timeline” godzi wiele spornych szkolnych kwestii, np. umiejętność  posługiwania się osią czasu i frajdę z odkrywania nowych rzeczy lub pochwalenia się wiedzą historyczną. Sprawdzi się świetnie na zastępstwach albo w czasie wakacji, szczególnie, że mamy na rynku całą rodzinę gier Timeline („Timeline: Wynalazki”, „Timeline: Star Wars”, „Cardline: Zwierzęta” itd.), nie musimy się ograniczać do faktów z historii Polski, ponieważ znajdziemy również wersje obcojęzyczne: „Timeline: British History”, „Timeline: Music & Cinema”, „Timeline: Historical Events” itp. Idealna gra dla ludzi zajmujących się edukacją, którzy potrzebują narzędzi, by zafascynować swoją dziedziną. Nauczyciele, rodzice i dzieci będą zadowoleni z tej planszówki, bo uczymy się przez zabawę.

W gronie starszych graczy jedna niepozorna karta może stać się zaczątkiem świetnej dyskusji. Warto sprawdzić swoją wiedzę z czasów szkolnych. Nad grą można swobodnie porozmawiać też na inne tematy. Lekka, prosta i przyjemna. To co, #GramyWArte w Timeline?

 

/Anna Szmajdzińska

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s