CVlizacje – czyje plemię zdobędzie więcej lajków?

Kojarzycie kiedy podczas relacji na żywo na Facebooku przez ekran przetacza się „fala” sypiących się reakcji? „CVlizacje”, nowa gra wydana przez Grannę wykorzystuje ten motyw. Zresztą zerknijcie sami na poniższe zdjęcie.

CVlizacje reakcje
fot. Anna Szmajdzińska

Na stole

Każdy gracz dostaje jeden z pięciu kompletów kart. Do wyboru mamy Wikingów, Indian, Wampiry, Kibiców i Punków. Na stół trafiają jeszcze karty epok. Pierwszą i drugą generację przedstawia wizerunek zielonego plemienia (kolor nie bez znaczenia 🙂 ) umieszczony na odwrocie kart, natomiast na trzeciej, dla odróżnienia, znajdują się dżentelmeni. Do gry niezbędna będzie nam plansza, na której umieszczamy w odpowiednich kręgach znaczniki jedzenia, drewna i kamienia. Te elementy są drewniane, co zapewne ucieszy fanów naturalnych materiałów w grach.

Dla usprawnienia rozgrywki mamy do dyspozycji hełm wodza, czyli znacznik pierwszego gracza, koronę do oznaczenia aktualnej epoki i karty pomocy.

 

CVlizacje na stole
fot. Anna Szmajdzińska

Rozgrywka

Karty rozłożone, pora rozpocząć rozgrywkę. Celem jest zebranie jak największej ilości punktów, którymi są żetony z uśmiechniętymi buźkami.

Jedna rudna gry dzieli się na 4 fazy, w których zagrywamy karty i realizujemy zawartą na nich treść, pozyskujemy surowce, za które kupujemy odkryte karty danej epoki. Nazwy kart w zabawny sposób definiują akcję jaką należy wykonać. Ukłony dla twórców za ciekawe określenia, jak np. „nicnieróbstwo” dające możliwość zdobycia punktu zadowolenia – tak po prostu.

 

CVlizacje rozgrywka
fot. Anna Szmajdzińska

Grę kończymy z końcem trzeciej epoki. Podliczamy buźki w celu wyłonienia zwycięzcy. Rozgrywka trwa ok. 45 minut. „CVlizacje” to tytuł o sporej regrywalności, bo te buźki naprawdę fajnie się zbiera! 😉

Wady i zalety

+ Zabawne ilustracje.

+ Dobrze wykonane komponenty – coś dla fanów drewnianych elementów.

+ Karty pomocy dla zapominalskich.

+ Punkty zadowolenia zamiast tradycyjnej punktacji.

+ Dużo interakcji.

+ Można grać wiele razy i rozgrywa nas nie znudzi!

– Niestety nie możemy ukierunkować za bardzo naszej cywilizacji i zbierać np. jednego rodzaju kart dla uzyskania dodatkowych korzyści.

Dla kogo?

Zdecydowanie jest to gra strategiczna, ale mająca elementy ekonomiczne. Dlatego fani tych dwóch kategorii na pewno będą zadowoleni. Polecam tę grę szczególnie dla osób lubiących estetyczne grafiki zrobione z humorem. Za charakterystyczne ilustracje odpowiada Piotr Socha. „CVlizacje” to tytuł dla osób lubiących wspierać rodzimy rynek wydawniczy i jego twórców. Cieszy fakt, że możemy się pochwalić tak piękną i przemyślaną grą.„CVlizacje” to też dobra gra dla rodziny z nieco starszymi dziećmi oraz dla osób chcących wejść na kolejny poziom planszówkowej przygody.

Przy planszy może zasiąść do pięciu graczy i w takim składzie zdecydowanie ją polecam. Jest zabawniej!

Pamiętaj, że zawsze możesz przyjść do Arteteki i poprosić o pomoc w przebrnięciu przez meandry świata gier planszowych. Nie znamy oczywiście wszystkich tytułów na pamięć, ale staramy się rozgryźć jak najwięcej. Może też akurat któryś z czytelników będzie rozgrywał partię recenzowanych dziś „CVlizacji” i podzieli się wiedzą oraz zaprosi do rozgrywki?

#gramywarte, ale też uczymy się grać od siebie nawzajem.

cvlizacje plansza

/Anna Szmajdzińska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s