7 Cudów Świata – odkryj je na nowo

Czy masz w domu stos książek do przeczytania?  Z niektórymi grami planszowymi jest podobnie: leżą na półce i czekają na swoją kolej. W Artetece mamy ponad 200 tytułów!  Podpowiem więc, z czym nie powinniście zwlekać: 7 Cudów Świata. Słyszałam o niej pozytywne opinie, ale nigdy nie było mi po drodze, by rozegrać partię – szczególnie w polecanym większym gronie. Obecnie to moja ulubiona gra. Zobaczcie dlaczego.

Na stole

Każdy gracz ma kartę i planszę z jednym z 7 cudów świata, który w trakcie gry będzie budował. Na start otrzymuje 3 złote monety o nominale 1. Na stole rozkładamy 3 stosy kart oznaczone rzymskimi cyframi: I,II,III; żetony konfliktów oraz pozostałe monety trzymane w banku. Z takimi zasobami możemy zaczynać grę.

7 cudów 2
fot. Anna Szmajdzińska

Rozgrywka

Grę rozpoczynamy z 7 kartami w dłoni.

Rozgrywka jest bardzo płynna, bo wszyscy uczestnicy w jednym czasie wybierają dla siebie po karcie i wykonują jedną z trzech możliwych akcji:

  1. Wybudowanie znajdującego się na niej obiektu.
  2. Odrzucenie karty, by pozyskać złoto.
  3. W zamian za jej poświęcenie – zbudowanie kolejnego stopnia swojego cudu świata.

Po tym przekazują swoją pulę kart graczowi obok. Trzeba nieźle się nagłowić, jaką decyzję podjąć, by nie ułatwić przeciwnikowi gry, ale też samemu odpowiednio rozbudować włości. Gra kończy się z końcem III epoki. Wtedy liczymy punkty za nasze karty i osoba posiadająca ich najwięcej wygrywa. Co ciekawe, czasem do samego końca nie wiadomo, kto wygra, bo zdarza się, że pojedyncze punkty decydują o zwycięstwie.

Dużym plusem tej planszówki jest jej prostota, choć przy tym oferuje ona masę możliwości rozwoju. Możemy handlować z naszymi sąsiadami, ale tylko z tymi bezpośrednio po naszej prawej lub lewej stronie. Z każdą kolejną rundą rozgrywka nabiera tempa. Gra się szybko nie nudzi, bo jest wiele kombinacji umożliwiających osiągnięcie sukcesu. Nie ma jednego najlepszego sposobu na wygraną. Nawet osoba, który po raz pierwszy mierzy się z „7 Cudami”, ma spore szanse na wygraną, jeśli odpowiednio rozplanuje, w co będzie inwestowała.

7 cudów 3
fot. Anna Szmajdzińska

Wady i zalety

+ Można grać aż w 7 osób, ale przy tym możliwa jest też partia 2-osobowa.

+ Rozgrywka jest bardzo angażująca.

+ Gra się bardzo płynnie i gracze się nie nudzą.

+ Istnieją dodatki do „7 Cudów Świata”.

– Sporo różnych rodzajów kart, które przy pierwszym zetknięciu mogą zaskoczyć ogromem możliwości.

7 cudów
fot. Anna Szmajdzińska

Dla kogo?

Gra z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom wszelkiego rodzaju kart. Mamy ich bardzo duży wybór, w dodatku posiadają ciekawe grafiki. Myślę, że ten tytuł sprawdzi się w grupie planszówkowych znajomych, bo rozgrywka w pełnym 7-osobowym składzie jest najbardziej emocjonująca. Jeśli właśnie szukasz gry do kolekcji, to jest to tytuł, który musisz mieć. Ta gra jest uzależniająca!

7 cudów 4
fot. Anna Szmajdzińska

Czasem do gier są dołączane limitowane dodatki. W egzemplarzu, który jest dostępny w Artetece, mamy dodatkową planszę cudu – Manneken Pis.  (Ta figura będąca symbolem Brukseli słynie z tego, że jest często przebierana). Fani unikalnych okazów planszówek, kiedy #gramywarte?

7 cudów inf podstawowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s