Co zdarzyło się w Gotham? #nowości

Podczas wakacji zbiory Arteteki znacznie się powiększyły – dlatego zapraszamy na świeżutkie, jeszcze ciepłe nowości komiksowe!

Na pierwszy ogień polecamy „Legendy Mrocznego Rycerza” ze znakomitą kreską Tima Sale’a, z czasów zanim został sławny dzięki komiksom: „Batman: Długie Halloween” i „Batman: Mroczne Zwycięstwo”[oba znajdują się w zbiorach Arteteki].

W połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku nastąpił przełom w pisaniu i rysowaniu komiksów, zmienił się sposób narracji, a bohaterowie komiksowi stali się bardziej pełnowymiarowi pod względem charakteru [przykładem na zmianę w wizerunku Batmana może być album Franka Millera „Powrót Mrocznego Rycerza”, również dostępny w zbiorach Arteteki].

W tamtym czasie DC Comics wydawało tylko dwie serie dotyczące Batmana: „Batman” i „Detective Comics”, jednak na fali zmian podjęto decyzję o utworzeniu kolejnych: „Legends of the Dark Knight” i „Shadow of the Bat”.

batman 400x800

Album „Legendy Mrocznego Rycerza” zawiera pięć zróżnicowanych tematycznie historii. Osobiście polecam trzy pierwsze: Szaleńcy w więzieniu, Ostrza i Nieudacznicy. Co ciekawe, wśród bohaterów Szaleńców w więzieniu Batman w ogóle nie występuje – jest to opowieść o tym, jak po zniszczeniu gothamskiego szpitala dla obłąkanych Arkham postanowiono przenieść wszystkich kuracjuszy do zwykłego więzienia Blackgate, zaś dyrektorzy obu placówek zdecydowali się zintegrować nowych i starych mieszkańców wspólnym meczem baseballa.

Album „Legendy Mrocznego Rycerza” ukazał się nakładem wydawnictwa Mucha Comics.

Zapraszamy do wypożyczania i życzymy przyjemnej lektury!

Maciej Okołowicz

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s