Co, jeśli nie bunt? #nowości

Subkultury młodzieżowe kojarzone są głównie z nihilizmem i dekadencją. Jednak na początku lat 80-tych w Stanach Zjednoczonych powstał ruch Straight Edge, który zupełnie odcinał się od stereotypów związanych z subkulturami. Propagował wśród nastolatków kontrolę nad używkami i przezwyciężanie słabości z nimi związanymi. Stał się bardzo popularny na Zachodzie i coraz bardziej popularny w naszej części Europy.

Ruchy młodzieżowe zwykle związane są z z nurtem muzycznym lub konkretnym zespołem. Nie inaczej jest w przypadku Straight Edge i  kojarzoną z nim kapelą Minor Threat. Grupa powstała na gruzach Teen Idles, która także była reprezentantem wspomnianego ruchu, ale z powodu krótkiego istnienia, wszyscy „wyznawcy” Straight Edge uważają Minor Threat za głównego propagatora idei.

fot. Maciej Okołowicz

Minor Threat został założony w stolicy USA, w Waszyngtonie w 1980 roku. Działali tylko trzy lata, jednak ich swoista energia trwa do dziś. Przez ten czas nagrali trzy EP-ki i long play’a, cały czas intensywnie koncertując w Ameryce i Kanadzie. Założyli własne wydawnictwo Dischord Records, publikujące albumy innych zespołów ze stolicy.

fot. Maciej Okołowicz

Wspominamy o tym, bo w Artetece pojawiła się płyta „Complete Discography.  Album zawiera wszystkie nagrania studyjne z lat 1980-1983, do płyty dołączona jest książeczka ze zdjęciami oraz tekstami piosenek. Bardzo żywiołowa muzyka dla młodszych i starszych.

No właśnie, muzyka, którą grali to popularny wtedy w undergroundzie hardcore punk. Piosenki charakteryzuje prostota, bez żadnych ozdób, np. solówek gitarowych. Najkrótszy utwór na tej składance ma 45 sekund („Straight Edge”). Jest też bardzo kontrowersyjny pod względem tytułu „Guilty of Being White”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Jestem winny za to, że jestem biały” (sprawdźcie, tekst nie jest rasistowski). O popularności tego zespołu świadczy fakt, że inni muzycy często aranżują jego piosenki. Slayer gra trzy jego utwory na płycie „Undisputed Attitude”; Rage Aganist the Machine gra jeden utwór na „Renegades”; Silverchair wykonuje cover na płycie „Rarities 1994-1999”. Wymieniłem tylko znane szerszej publiczności zespoły, na alternatywne nie starczyłoby miejsca. Jeśli ktoś z Was zna covery utworów Minor Threat, to gorąco polecam zapoznanie się z oryginałami.

Maciej Okołowicz

Jedna myśl w temacie “Co, jeśli nie bunt? #nowości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s