Pierwszy arteteczny festiwal fanów militariów już za nami!

7 października 2017 roku w Artetece WBP w Krakowie odbyła się pierwsza edycja wyjątkowego festiwalu – „Militaria w POPkulturze”.

Ta niezwykła inicjatywa to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, połączenie konferencji popularnonaukowej z piknikiem militarnym.

Zobaczcie jak bawili się u nas fani militarnych klimatów!

autor: Mariusz Mazgaj

Prelekcje, konkursy i warsztaty

Na festiwalu odbył się szereg interesujących prelekcji oraz paneli dyskusyjnych. Uczestnicy mogli między innymi posłuchać o tym, jakie błędy popełniają filmowcy, podyskutować o wierności historycznej w filmach wojennych, zastanowić się, dlaczego od dzieciństwa fascynuje nas „zabawa w wojnę”, a także spróbować swoich sił w konkursie wiedzy o militariach w takich mediach jak film, muzyka, komiks czy gra komputerowa.

Część wydarzeń była na bieżąco streamowana online, a nagrania ze spotkań można obejrzeć na kanale You Tube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Poniżej link do playlisty. Zachęcamy do subskrybowania!

Równocześnie odbywały się interesujące warsztaty: modelarskie dla najmłodszych, malowania figurek dla wszystkich oraz najgorętszy punkt programu, warsztat obsługi prawdziwej broni palnej prowadzony przez wykwalifikowanego instruktora strzelectwa, który uczył uczestników, jak poprawnie złożyć i rozłożyć trzy modele broni: Glock-17, AR-15 oraz AK Hunter.

A przede wszystkim strzelnica!

Wydarzeniu towarzyszył szereg dodatkowych atrakcji. Wszyscy mogli skorzystać ze strzelnicy ASG, która była dostępna dzięki Stowarzyszeniu Krakowski Airsoft przez cały czas trwania festiwalu. Po Artetece spacerowały grupy rekonstrukcyjne. Mieliśmy okazję obejrzeć jednostkę GROMu, grupę żołnierzy z Afganistanu, Amerykanów walczących w Wietnamie, a nawet Niemców z czasów II Wojny Światowej, którzy przygotowali także wspaniałą ekspozycję.

autor: Mariusz Mazgaj

Na zaproszenie WBP w Krakowie przyjechali także członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Strzelców i Kolekcjonerów Militariów wraz z niezwykłą wystawą kolekcjonerskiej broni palnej, o której z pasją opowiadali zwiedzającym.

Nie zabrakło też stoiska sklepu modelarskiego Phantom, gdzie uczestnicy warsztatów modelarskich (i nie tylko) mieli możliwość kupienia modeli do samodzielnego złożenia w domu.

Ponadto wszyscy głodni mogli posilić się ciepłą, żołnierską grochówką wydawaną prosto z woskowej kuchni polowej.

Zapraszamy na kolejne edycje festiwalu Militaria w POPkulturze oraz inne wydarzenia organizowane w naszej bibliotece, o których informacje znajdziecie zawsze na www.rajska.info.

tekst: Oliwia Dąbrowska

2 myśli w temacie “Pierwszy arteteczny festiwal fanów militariów już za nami!

  1. Wow. Bardzo ciekawe połączenie, aż żałuje, że się dopiero teraz o tym dowiedziałem. Mam nadzieję, że za rok kolejna edycja, wtedy na pewno już nie przegapię. Pozdrowienia

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s