DIY Działaj – zawekowałyśmy las na zimę! :)

Zieleni coraz mniej, czasu na pielęgnacje domowych roślin tym bardziej brakuje.

Razem z naszymi dziewczynami znalazłyśmy rozwiązanie. Modny w ostatnim czasie „Las w słoiku” jest tematem wielu warsztatów,  ponadto coraz więcej firm ogrodniczych  wystawia leśne dekoracje, które możemy zabrać ze sobą do domu, biura… niekoniecznie pozbawiając je życia po tygodniowym braku pielęgnacji.

Czym jest Las w słoiku?

Mały, tętniący życiem ekosystem zamknięty w szklanej przestrzeni, stanowiący unikatową, żywą dekoracje. Każdy las jest niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kompozycją, która dzięki odpowiedniemu podłożu nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Skąd wziął się pomysł na „Las w słoiku”?

David Latimer, francuski botanik, stworzył swój pierwszy ogród w 1960 roku. Ostatni raz podlewał go w 1972 roku i wtedy zamknął go ostatecznie. Od tego czasu butla jest odcięta od świata zewnętrznego. Prawie, bo dociera do niej światło, dzięki któremu zachodzi fotosynteza. Woda krąży w obiegu zamkniętym podobnie jak składniki mineralne. Tlen pochłaniają bakterie żyjące w glebie, które wytwarzają też dwutlenek węgla. Botanik pielęgnuje swój “ogród” jedynie w ten sposób, że od czasu do czasu przestawia go to bliżej, to dalej od światła słonecznego.

Nasz pierwszy „Las w słoiku”

Składniki:

-duży słoik (2-5 l)

-trochę ziemi (uniwersalna do kwiatów- wymieszałyśmy ją z piaskiem, ponieważ była zbyt wilgotna dla naszych roślin—> porady Anki)

-keramzyt

-kamyczki znalezione po drodze na warsztaty

-dary lasu (szyszki, kora, patyki, mech)

-rośliny (zaopatrzyłyśmy się w sukulenty, ponadto Anka przyniosła żyworódki)

 

 

Warstwami układałyśmy:

—> keramzyt

—>piasek

—>ziemię wymieszaną z piaskiem

—>roślinki

—>dary lasu

 

Zobaczcie jak „wyrosły” nasze lasy:

 

PORADA ANKI, inżyniera ogrodnictwa:

Najważniejsze to łączyć rośliny zgodnie z ich potrzebami. To znaczy, jeśli zdecydujemy się na sukulenty, które nie potrzebują tak mokrego podłoża, posadźmy je w ziemi wymieszanej z piaskiem i nie dodawajmy do nich mchu, który lepiej się sprawdzi przy roślinach wymagających większej wilgotności podłoża.

 

Jak pielęgnować las w słoiku?

Według Anki rozmowa z naszymi roślinkami powinna pomóc 😉 Dobrze jest na samym początku nawilżyć las, np. za pomocą spryskiwacza. Jeśli wybierzemy odpowiednie rośliny (szczególnie te z wilgotnym podłożem), możemy potem zamknąć nasz słoik, tworząc w środku ekosystem, który jest samowystarczalny. Wystarczy postawić go w średnio nasłonecznionym miejscu.

W przypadku sukulentów, można pozostawić słoik otwarty, co da lepszą wentylację dla tych sucholubnych okazów. Warto natomiast obserwować rośliny i ich otoczenie i w razie potrzeby, choć niezbyt często skropić ich podłoże lub wyciągnąć elementy pokrywające się pleśnią.

Skąd czerpać inspiracje?

Wiele blogerek, także polskich pisało i nagrywało filmiki na temat zamykania „lasów w słoikach”, czy też „ogrodów w szkle”. m.in. Alina z Design Your Life czy Kasia z Twoje DIY. Zachęcamy do podejrzenia ich pomysłów, a także do samodzielnego przejrzenia sieci pod katem wymienionych haseł.

Niewyczerpanym źródłem inspiracji jest też oczywiście Pinterest. Na dobry początek możecie zerknąć na naszą tablicę:

 

Nie bójcie się zostawić nam w komentarzach ewentualnych pytań czy Waszych pomysłów na las w słoiku. Powodzenia! 🙂

Ania i Marta

2 myśli w temacie “DIY Działaj – zawekowałyśmy las na zimę! :)

  1. Piękna, zielona inicjatywa 🙂 Kraków potrzebuje nawet takich małych, świeżych przestrzeni w naszych domach.
    W sobotę 25.11 w jednej z krakowskiej kawiarni odbywają sie warsztaty z tworzenia lasu w słoju: https://web.facebook.com/events/1630232160353756/?active_tab=about

    Taka alternatywa dla zimowej choinki… albo taki mini oczyszczacz powietrza do domu… Dekoracja, zapach, życie – fajnie, że można ująć to wszystko we własnym słoju 🙂

    Piękne zdjęcia i ciekawy blog 🙂 Pozdrawiam!!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s