Beksiński według Banacha

Zbiory Arteteki to nie tylko komiksy czy filmy, ale również książki. Wśród których możemy znaleźć pozycję autorstwa Wiesława Banacha Zdzisław Beksiński 1929-2005.

Wiesław Banach, wieloletni przyjaciel oraz kurator wystaw Zdzisława Beksińskiego, oddaje w ręce czytelników kompendium wiedzy na temat artysty. Jak sam podkreśla, jest to dopełnienie myśli, rozmów oraz obserwacji, które zrodziły się w sanockim zamku.
To właśnie w rodzinnym Sanoku znajduje się największa kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego. Malarz związał z tym miastem ostatnie lata życia, a jego ostatnią wolą było przekazanie całego dorobku życia właśnie w sanockiemu muzeum.

Zdjęcia gier na bloga 800x400
fot. Kinga Więcławska

Autor prowadzi czytelników poprzez różne etapy twórczości Beksińskiego. Dzięki bogatemu materiałowi ilustracyjnemu poznajemy twórcę nie tylko obrazów, ale również zdjęć, kolaży, czy grafik komputerowych. W publikacji autor zgromadził 266 reprodukcji i archiwalnych zdjęć, wśród których znajdziemy ostatni obraz Zdzisława Beksińskiego, ukończony tuż przed tragiczną śmiercią.

W książce brak chronologii, jakiej oczekiwało by się od pozycji biograficznej. Rozdziały układają się według motywów, które Beksiński wykorzystywał w swojej twórczości i którym był wierny na różnych etapach swojej pracy. Odnajdziemy fascynację bestiami, modyfikacje ludzkiego ciała czy krzyże. Jak zauważa Banach, na przełomie lat 60-70 formuję się język Beksińskiego. Przestrzenne, barokowe malarstwo z ciemną wręcz mroczną atmosferą, z dziwnymi postaciami, szkieletami czy rozkładającymi się ciałami.
Były to wizje, jakie nosił w sobie Beksiński, bez wojennej traumy, której często doszukiwano się w jego pracach. Malarz skupił się na relacyjności człowieka wobec człowieka. Zamknięcie, brak wolności oraz poczucie, że taki stan będzie trać wiecznie, wywołał u niego okres stalinizmu. Wszystkie emocje miały ujście w pracach, na których dostrzegamy ludzi zrozpaczonych, klęczących na drutach.

Zdjęcia gier na bloga 800x400
fot. Kinga Więcławska

Publikacja  Wiesława Banacha przybliża nam postać Zdzisława Beksińskiego, która podobnie jak jego twórczość pozostaje nadal tajemnicą.

Zapraszamy do Arteteki WBP w Krakowie, książkę Zdzisław Beksiński 1929-2005 znajdziecie w naszych zbiorach na 3 piętrze.

Dominika Pytlowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s