Imago- Bitwa na kreatywność

Kalambury to drużynowa gra towarzyska polegająca na odgadywaniu haseł. Zasady kalamburów znane są chyba wszystkim. Czy można wymyślić coś nowego w tak ogranej mechanice? Sprawdźmy to i zagrajmy w „Imago”, grę która niedawno trafiła do naszych Artetecznych zbiorów.

Najważniejsze w „Imago” są karty z hasłami i przeźroczyste karty z piktogramami i symbolami, dzięki którym gracze pokazują hasła, zwane tutaj enigmami. Aby ułatwić liczenie punktów mamy do dyspozycji żetony. Szukamy jeszcze stołu (najlepiej jasnego, ale o tym za chwilę) i możemy zaczynać partię.

fot. Kinga Więcławska

Rozgrywka

Przezroczyste karty rozkładamy w formie okręgu, przestrzeń w jego środku to miejsce gry, wyciągamy enigmę, czytamy kategorię i zaczynamy przedstawiać wybrane hasło.  Aby pomóc graczom je poznać dozwolone jest użycie tylu kart, ilu chcemy i dokładnie tak jak chcemy. Co to w praktyce oznacza?  Możemy układać je razem, dzięki temu, że są przezroczyste układać jedną na drugiej, zasłaniać fragmenty palcami czy animować je. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej punktów.

 

fot. Kinga Więcławska

Wady i zalety

+proste zasady

+nieoczywiste kategorie

+wymaga kreatywności

+ możliwość tworzenie własnych haseł

– nierówny poziom trudności kategorii

 

Dla kogo?

„Imago” to gra towarzyska  z prostymi zasadami do wyjaśnienia w dosłownie kilka minut. Kategorie są naprawdę różnorodne i nieco nietypowe, jak „Coś, co nie zdarza się codziennie”, „Pomocnik głównego bohatera” czy „Coś żółtego”. Mimo że twórcami gry są Japończycy, polskie wydanie urozmaicono o postaci, filmy czy wydarzenia charakterystyczne dla Polski. Sporym utrudnieniem jest fakt, że na niektórych przezroczystych kartach symbole nadrukowane są w ciemnych kolorach, przez co widoczne są jedynie na jasnych powierzchniach, co rodzi ograniczenia w wyborze stołu.  Zasady mówią także o tym, że możemy stworzyć własne kategorie.  Wpadnijcie pograć u nas, stwórzmy razem „Rzeczy, które możesz zrobić w Artetece?” 😉

 

Kinga Więcławska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s