Raj dla kinomaniaków – Arteteka WBP w Krakowie

Kolejna gala wręczenia Oscarów już za nami. W tym roku, ze względu na XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu, wielkie święto kina odbyło się 4 marca. Prowadził ją – już drugi rok z rzędu! – komik Jimmy Kimmel, niezmiennie w Hollywood’s Dolby Theatre. Zeszłoroczna gala została zapamiętana głównie ze względu na wpadkę przy wręczaniu statuetki w najważniejszej kategorii – dla najlepszego filmu, której ku wielkiemu zaskoczeniu nie zdobył La la land. Wielki triumf twórców musicalu nie został przez to wcale przyćmiony, ale by przekonać się o wartości filmu, powinniście wypożyczyć go z naszych artetecznych zbiorów, gdzie znajdziecie go pośród wielu innych nominowanych oraz nagrodzonych Oscarami filmów.

La la Land, w reżyserii Damiena Chazell’a do Oscarów był nominowany w aż 14 kategoriach. Wcześniej takim wynikiem pochwalić się mogły tylko dwa kinowe hity – Titanic i All About Eve. Ostatecznie film La la Land otrzymał 6 Oscarów. Twórcy wyjechali z Los Angeles ze statuetkami w kategoriach: Najlepszy Reżyser, Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka,  Najlepsza Piosenka, Najlepsze Zdjęcia.

Nibylandia

Tytuł filmu stanowi grę słów i odnosi się do Los Angeles, miejsca akcji oraz idiomu z języka angielskiego „be living in la la land”, oznaczającego bujać w obłokach. Reżyser położył nacisk na to, by sceny muzyczne zostały nakręcone w jednym ujęciu. Tym samym złożył hołd musicalom z lat 30. XX wieku. Dodatkowo Chazell chciał, by film naśladował kinematografię znaną z filmów kręconych w technologii CinemaScope. Losy głównych bohaterów filmu są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami z początków kariery odtwórców głównych ról, Emmy Stone oraz Ryana Gosslinga.

La La Land
fot. Dominika Pytlowana

Reżyser, znany z takich tytułów jak Whiplash, pozostaje w klimatach muzycznych, tworząc film przepełniony jazzem oraz miłością do muzyki.  Wszystko za sprawą głównego bohatera – Sebastiana, muzyka jazzowego, który zamiast grać w wymarzonym własnym klubie, grywa w restauracjach. U jego boku spotykamy niespełnioną aktorkę Mię, która przygotowując kawę aktorom, marzy aby być na ich miejscu. Drogi Mii i Sebastiana przeplatają się ze sobą, aż w końcu łączą. Wydawać by się mogło, że dostajemy kolejną ckliwą historię miłosną. Ale czy na pewno? Wspólnie z bohaterami podążamy nie tylko za rozwijającym się między nimi uczuciem, ale także obserwujemy, jak dążą do realizacji marzeń. Inspirują się i motywują do działania, przeżywają wzloty i upadki.

fot. Dominika Pytlowana

Reżyser po mistrzowsku przeplata sekwencje scen tradycyjnie granych przez aktorów, z tymi wykorzystującymi taniec i śpiew. Zarówno ujęcia plenerowe, jak i te kręcone we wnętrzach, zachwycają dbałością o każdy szczegół. Emma Stone i Ryan Gossling mieli możliwość pracowania nad jedną sceną taneczną kilka dni, tak aby każdy ruch opanować do perfekcji i zachwycić odbiorcę swoim warsztatem, o czym świadczy chociażby słynna już scena o zachodzie słońca, stanowiąca popis umiejętności tanecznych i wokalnych.

City of stars i inne hity

Ścieżka dźwiękowa autorstwa Justina Churwitza, podobnie jak film, potrafi oczarować. Kompozytor, znany z muzyki do Whiplash, zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko. Utwór „City of stars” został uznany za najlepszą piosenkę, zaś Churwitz otrzymał Oscara za najlepszą ścieżkę dźwiękową.

Płytę z muzyką filmową znajdziecie również w naszych zbiorach.

fot. Dominika Pytlowana

Z nami nadrobisz zaległości

Płytę z filmem La la Land możecie wypożyczyć na dwa tygodnie, lub udostępnić na miejscu w Artetece WBP w Krakowie, tak samo jak cały zbiór filmowy. (Więcej informacji o zasadach korzystania ze zbiorów: Jak wypożyczyć film w Artetece?)

Jakie są Wasze ulubione oscarowe filmy? Jeśli jesteście kinomaniakami, o filmach możecie rozmawiać godzinami, a kino jest Waszym drugim domem, to zachęcamy do podzielenia się filmową pasją w komentarzach.

Dominika Pytlowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s