„Tutaj”, czyli zawsze

Dzisiaj chcielibyśmy Wam pokazać jakie skarby czekają na czytelników Arteteki WBP w Krakowie.  Oryginalna powieść graficzna Tutaj Richarda McGuire’a znajduje się pośród dzieł liberackich na 3 piętrze. Dlaczego jest nietypowa i czy warto po nią sięgnąć? Otwórzmy pudełko i sprawdźmy co dzieje się Tutaj.

Tutaj
fot. A. Szmajdzińska

Komiks Tutaj ukazał się pierwszy raz w 1989 roku w czarno-białych kolorach, w zasłużonym dla gatunku magazynie „Raw” Arta Spiegelmana (znanego z powieści Maus). Po latach, w 2015 roku, postanowił wznowić go polski wydawca. Komiks został wydrukowany w kolorze i wydany w pudełku na pojedynczych planszach. Dzięki temu, jak czytamy na obwolucie: czytelnik może sam zdecydować o chronologii czytanej historii.

Czy taki zabieg jest potrzebny w przypadku dzieła McGuire’a? Sam sposób konstruowania przez niego komiksu przypomina pomysły na kompozycję planszy Tadeusza Baranowskiego z Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko (Wyd. Ongrys, Szczecin, 2012), tzn. symultaniczności jednej dużej akcji, jako tło, z wieloma rozbitymi kadrami.

 U McGuire’a jedność miejsca zderza się z pokadrowaniem czasowym: obraz jest niejako niedokończonym kolażem, gdzie plansza staje się teraźniejszością, a przyklejone zostają strzępki przeszłości i przyszłości. Każdy z nich podpisany jest datą, stąd w pokoju z XX wieku występuje sarna z 1622 roku, kiedy na tym miejscu nie było śladu ludzkiej działalności, ale prastary las.

Tutaj
fot. A. Szmajdzińska

Zabieg ten całkowicie odwraca uwagę od historii, od bohaterów, przedstawianych zdarzeń i pozwala śledzić narrację, której głównym składnikiem jest właśnie czas. Kto zdecyduje się na zbadanie tajemnic czasu ujawnionych w tym komiksie, z pewnością przyzna, że Tutaj jest interesującym i pięknym przykładem powieści graficznej.

Komiks Tutaj znajdziecie w Artetece WBP w Krakowie, na 3 piętrze.

Tomasz Kalita

Jedna myśl w temacie “„Tutaj”, czyli zawsze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s