Dawno temu, w odległej galaktyce albo w Artetece

Z okazji Dnia Gwiezdnych wojen Arteteka przygotowała dla wszystkich fanów międzygalaktycznej sagi, książki, do których każdy szanujący się wyznawca Mocy (obojętnie której z jej stron) powinien zajrzeć chociaż raz. A jest w czym wybierać.

Przede wszystkim maszyny

Pierwsza ze wspomnianych nowości to Star Wars. Przebudzenie mocy. Niesamowite przekroje duetu Kemp Remillard oraz Jason Fry, przenosząca nas w świat maszyn VII części „Gwiezdnych wojen”. Wrażenie zrobią na nas niezwykle realistyczne rysunki Kempa Remillarda, specjalnie wybrane dwustronne kadry z filmu lub przekroje olbrzymich maszyn jak Finalizator. Imperialne sekrety można podejrzeć, podziwiając najdrobniejsze elementy składowe Promu Dowodzenia, czy też zagłębiając się w sieć korytarzy transportowca szturmowców. Autorzy ukazują też wnętrze słynnego Sokoła Millenium, a jest ono na tyle pieczołowicie oddane na ilustracji, że mógłby się na nim wzorować niejeden pasjonat własnoręcznie robionych modeli. Na końcu książki zamieszczono porównawczą skalę wielkości maszyn, które zostały przybliżone na poprzednich stronach – w ten sposób łatwiej zobaczyć, jakich gabarytów były niektóre z nich. Jeśli więc chcecie sprawdzić, jakie technologie wykorzystywano w X-wingach, w jaki sposób pilot nimi sterował, czy po prostu przyjrzeć się z bliska środkom transportu Poe Damerona i Rey, koniecznie zajrzyjcie do Niesamowitych przekrojów.

starwars
fot. A. Szmajdzińska

Kolejna interesująca publikacja, której współautorem jest Jason Fry, to Sekrety droidów. Tym razem jednak strona graficzna opiera się głównie na kadrach z filmów z uniwersum „Gwiezdnych wojen”. Z tej publikacji możemy dowiedzieć się m.in. jakie są różnice między droidami, a istotami żywymi (te pierwsze nie są wrażliwe na Moc), jak zmieniał się wygląd C-3PO na przestrzeni lat oraz przyjrzeć się z bliska robotom Separatystów. Co ciekawe, śledząc historię tylko zmian właścicieli najsłynniejszych droidów w uniwersum George’a Lucasa – C-3PO oraz R2-D2 – dowiemy się, jak burzliwe były losy całej Galaktyki.

Star Wars Droidy
fot. A.Szmajdzińska

Co łączy Akirę Kurosawę z „Gwiezdnymi wojnami”?

Także w klimatach Przebudzenia Mocy, czyli VII epizodu Gwiezdnych wojen, utrzymana jest kolejna książka o wiele mówiącym (i obiecującym) podtytule Wizje twórców. Rzeczywiście, książka jest świetnym uzupełnieniem dla wszystkich fanów sagi. Możemy zaobserwować, co inspirowało osoby pracujące przy reaktywacji filmowej sagi – a inspiracji było niemało, by wspomnieć tylko o Howardzie Pyle’u, lokacjach z Siedmiu samurajów, czy estetyce wabi-sabi.

star wars-wizje twórców
fot. A. Szmajdzińska

Interesującym doświadczeniem jest prześledzenie tego, jak zmieniały się koncepcje twórców. Możemy więc sprawdzić, kim na początku tej drogi była Rey i jakie miała nosić imię oraz jak ewoluowała postać głównego złoczyńcy z Zabójcy Jedi o niewiadomym pochodzeniu, przez gangstera jeżdżącego na śmigaczu po znanego nam dzisiaj Kylo Rena. Długą drogę przebyły nie tylko kostiumy bohaterów, ale również lokacje czy wyglądy pojazdów. Jeśli chcecie sami się przekonać o tym wszystkim oraz odkryć, kogo chciano wskrzesić w nowym VII epizodzie – koniecznie zajrzyjcie do tej książki.

star wars -wizje twórców
fot. A.Szmajdzińska

Wszystko, co fan wiedzieć powinien

Kolejną książką, której warto poświęcić uwagę, jest Star Wars. Kompendium, będące swego rodzaju encyklopedią wiedzy o świecie stworzonym przez George’a Lucasa. Ze względu na podział treści na działy: Bohaterowie i stworzenia, Miejsca, Technologie oraz Pojazdy, możemy wykorzystywać książkę doraźnie, szukając tylko nurtujących nas w danym momencie kwestii.

Star wars-kompendium
fot. A. Szmajdzińska

„Chciałem stworzyć film dla dzieciaków, który stałby się współczesną mitologią” – te słowa otwierają wstęp do Star Wars. Świat Gwiezdnych wojen. Kronika ilustrowana. Cytat ten przyświecał z całą pewnością twórcom Kroniki, która dokumentuje nie tylko historię Gwiezdnych wojen, ale również całą popkulturę, która z ich inspiracji powstała. Mamy tu więc przegląd lalek, figurek, klocków Lego, interaktywnych gier, hełmów, maskotek czy kreskówek. Nie brakuje również ciekawostek zza kulis oraz promocji gwiezdnej sagi. Jeśli więc ciekawi Cię, który amerykański fast food zainspirował projektantów Sokoła Millenium, koniecznie zajrzyj do tej bogato ilustrowanej publikacji, a przekonasz się, jak bardzo Gwiezdne wojny kształtowały ówczesną rzeczywistość.

Star Wars. Infografiki przedstawiają świat klasycznej i nowej trylogii Gwiezdnych wojen w formie grafik. Virgile Iscan zadbał o to, by wszelkie informacje o planetach, liczbie ludności je zamieszkujących, o słynnych pojedynkach na miecze świetlne i straconych w ich wyniku kończynach, parametrach statków kosmicznych czy nawet szczegółowe informacje o bohaterach sagi dotyczące ich wzrostu, wieku, a nawet kostiumów były podane w sposób przystępny.

star wars-infografiki
fot. A. Szmajdzińska

Znajdziemy tu nawet obrazowo przygotowane zestawienie nt. stężenia midichlorianów u poszczególnych użytkowników Mocy. Filmowa saga została rozebrana na czynniki pierwsze do tego stopnia, że umieszczono tu także porównanie liczby kwestii wypowiedzianych przez poszczególnych bohaterów.

star wars infografiki
fot. A. Szmajdzińska

Czy da się ustalić, jakiego koloru miał kurtkę Han Solo w Imperium na Hoth? Jaki gadżet z filmowej sagi znalazł się na prawdziwej stacji kosmicznej? Po odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących wszystkich dociekliwych miłośników Republiki (lub Imperium)  pytania, zapraszamy na III piętro Arteteki.

Niech Moc sprzyja Wam w zdobywaniu wiedzy!

Samanta Rakoczy

Jedna myśl w temacie “Dawno temu, w odległej galaktyce albo w Artetece

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s