„Może to on znów rozsławi nazwisko McKwaczów?”

Z okazji 70 rocznicy powstania postaci Sknerusa McKwacza, ukazało się wyjątkowe wznowienie komiksu Życie i czasy Sknerusa McKwacza Dona Rosy.  29 czerwca swoje urodziny obchodzi także autor albumu. Nie mogło nam to umknąć, dlatego dziś na naszym blogu zapraszamy na niesamowitą podróż z tym tylko z pozoru leciwym już kaczorem. Zapnijcie pasy, ruszamy!

Sknerus McKwacz to najbogatszy kaczor świata. Akcja komiksu rozpoczyna się w 1887 roku na Ponurych Wzgórzach, najbardziej odludnym miejscu w całej Szkocji. Właśnie tutaj stoi zamek, siedziba rodu McKwaczów, od XVII wieku niezamieszkały. Dziesięcioletni Sknerus, wraz ze swoim ojcem przechadza się wokół twierdzy, poznając historię swojej rodziny. Na swoje urodziny dostaje zestaw do czyszczenia butów, jednak praca pucybuta przede wszystkim ma czegoś go nauczyć. Na prośbę ojca, pierwszy klient Sknerusa płaci mu amerykańską dziesięciocentówką, monetą bezwartościową w Szkocji. Dostaje pierwszą w życiu nauczkę. Stawia sobie cel by być „ (…) najtwardszy z twardych i najsprytniejszy ze sprytnych, ale pieniądze będę zarabiał uczciwie”. Postanawia wyjechać do Ameryki, gdzie jego przygody dopiero się rozpoczną.

Życie i czasy Sknerusa McKwacza
fot. A. Szmajdzińska

Za Życie i czasy Sknerusa McKwacza Don Rosa otrzymał Nagrodę Eisnera, jedną z najważniejszych na rynku komiksowym. W pierwszym wydaniu komiks składał się z 12 części. Wydanie jubileuszowe jest poszerzone o kolejne 5 rozdziałów uzupełniających. Razem z ostatnim z klanu McKwaczów przemierzamy niemal cały świat. Przygoda rozpoczyna się od objęcia posady na promie, poprzez pracę jako kowboj, poszukiwacz przeróżnych kruszców w różnych częściach globu. Autor albumu przemyca fakty historyczne i prawdziwe postacie. Sknerus na swej drodze spotyka m.in. Theodore’a Roosevelta, prezydenta Stanów Zjednoczonych; Buffalo Billa, organizatora widowisk cyrkowych dotyczących Dzikiego Zachodu. Jest pasażerem Titanica; kupuje jajko faberge od cara Mikołaja II; widzi jak stawiana jest nowojorska Statua Wolności.

Życie i czasy Sknerusa McKwacza
fot. A. Szmajdzińska

Każda z części poprzedzona jest wstępem Dona Rosy, w którym autor zdradza inspiracje komiksami Carla Barksa (twórcy postaci Sknerusa), ale nie tylko – korzysta z różnych tekstów kultury. Bohaterowie komiksu mówią kwestiami znanymi z klasycznych filmów i tak np. Sknerus wypowiada słowa znane z filmu Mississippi z 1937 roku: „I przedarłem się przez ten tłum, ciągnąc za sobą łódź”; czy inne, zdecydowanie mocniejsze, wypowiadane przez siostry głównego bohatera, pojawiające się na ostatniej planszy rozdziału 11: „Kiedyś miał wszystko. Teraz ma tylko pieniądze i to, co można za nie kupić”.

Zycie i czasy Sknerusa McKwacza
fot. A. Szmajdzińska

Album, poza objaśnieniami autora, uzupełniony jest także o storyboardy; alternatywne okładki czy reprodukcje olejnych obrazów malowanych w latach 60 i 70 XX wieku przez Carla Barksa. Interesującymi dodatkami są także najważniejsze fakty z życia Sknerusa McKwacza, lista miejsc (okładek, kadrów), w których pojawia się sygnatura „DUCK” – dedykacja Dona Rosy: „Dedicated to Uncle Carl from Keno” (tł. „Dla Wujka Carla od Keno”; pełne imię autora brzmi Keno Don Rosa) czy drzewo genealogiczne rodziny McKwaczów.

Życie i czasy Sknerusa McKwacza
fot. A. Szmajdzińska

Całość Życia i czasów Sknerusa McKwacza zamyka ciekawy tematycznie komiks Czy to jawa, czy sen?  Don Rosa stworzył go zainspirowany pomysłem francuskiego fana. Gang Braci Be wykorzystuje wynalazek Diodaka, by wkraść się do snów Sknerusa i spróbować odnaleźć szyfr do skarbca. Donald wraz z siostrzeńcami postanawia zapobiec katastrofie. Czy kiedyś na ekranie widzieliście takie rozwiązanie? Z pewnością! Na podobnym schemacie oparty jest film Incepcja Christophera Nolana, których inspiracji do swoich dzieł szuka właśnie w komiksach. Podobne opinie pojawiły się na forach internetowych, pisze o tym zresztą sam Rosa. Czy Nolan zainspirował się Czy to jawa czy to snem? Nam pozostaje samemu wyrobić sobie zdanie. Zachęcamy jednak do zapoznania się zarówno z komiksem, jak i z filmem.

Jeśli chcecie poznać inne przygody Sknerusa McKwacza, zapraszamy na nasz kanał na Youtubie. Tam czeka na Was zapis Piątkowego Spotkania z Komiksem, podczas którego mogliśmy posłuchać o nowych Kaczych Opowieściach.

Kinga Więcławska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s