Nocna deMOLka biblioteki

Prawie 200 małych i dużych entomologów walczyło z molami książkowymi podczas Nocy Bibliotek, biorąc udział w rodzinnej grze miejskiej „DeMOLka na dobranoc”.

Akcja demolowania Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie rozpoczęła się o g. 18.30. Zamiast dobranocki – opowieść Wiedźmy na dobry wieczór. Zamiast mycia zębów – zaciskanie zębów by uratować jak najwięcej książek przed pożarciem a resztki zjedzonych połączyć w nowe opowieści. Tej nocy ożyli tajemniczy mieszkańcy biblioteki. Na wodzie wylanej z kiepskich książek zadomowiły się Słowniki, krewni wodników. By pokonać rozlewisko trzeba było ostrożnie skakać z tematu na temat i to bez lania wody! Mag destylował litery ze słów, a gracze mnożyli z nich wyrazy. W kociołku Bardzo Dobrej Wiedźmy kipiała bardzo niedobra antymolowa mikstura. W Wypożyczalni Głównej ornitolog dokarmiał spłoszone przez mole „skrzydlate słowa”, a pod okiem Białego Kruka entomolodzy tworzyli unikatowe wyrazy z dwóch nadgryzionych słów.

Nade wszystko zaś polowano na mole. Z pomocą molołapki łowiono słowa zarażone MOLozą, jak „MOLo” czy „chroMOLenie”. Oznaczono 40 nowych gatunków książkowych szkodników, wśród nich rzadkiego stękacza nocnika, dziwacznego chochlika tumanka i barwnego rymnika długosza.

Noc Bibliotek na Rajskiej

Niestety, wielu badaczy padło ofiarą ogromnych i wiecznie głodnych moli latających po korytarzach. Przebiegły Pustosz Kradnik domagał się lepienia „lepiejów”, zaś hałaśliwy Psotnik Kołatek gotowania bigosu literackiego. Nic dziwnego, że mali entomolodzy uciekali z piskiem ile sił w nogach.

O 22.30 w bibliotece zapadła cisza. Gracze napisali 44 fantastyczne opowieści i wyłapali wszystkie mole. Biblioteka została zdeMOLowana i – na szczęście – obeszło się bez demolki.

Grzegorz Strzeboński

Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze”, finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego. Organizatorem projektu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie a jego Partnerem Biblioteka Kraków.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s