Catan dla zuchwałych. Eliminacje do Mistrzostw Polski 2018

Piętnastu zawodników zawzięcie kolonizowało wyspę Catan walcząc o prawo do udziału w finale Mistrzostw Polski 2018 w „Catan” organizowanych przez firmę Galakta. 22 czerwca w Artetece odbyły się eliminacje do turnieju.

Catan, gra stworzona przez Klausa Teubera i wydana w 1995 roku to już klasyka „planszówek” i zarazem krok milowy w ich rozwoju. O jej atrakcyjności decydują proste zasady, wymagające jednak od gracza budowania własnej strategii i podejmowania szybkich decyzji. Dzięki temu i licznym dodatkom każda rozgrywka jest inna.

Gracze zagospodarowują wyspę – budują osady, drogi i pozyskują surowce na rozwój. Z czasem na wyspie zaczyna brakować miejsca, a spokojna gra zamienia się w walkę o przestrzeń i materiały. W tej sytuacji trudno zachować spokój przy planszy, a rozgrywka potrafi skłócić niejedną rodzinę

 

Mimo wysokiej stawki eliminacje w Artetece miały wyjątkowo pokojowy przebieg. Przy 4 stolikach w atmosferze wesołej zabawy budowano, zawiązywano i zrywano doraźne sojusze, blokowano się nawzajem. Najkrótsza kolonizacja trwała zaledwie pół godziny.

Po godzinie czwórka zwycięzców – Alicja Wróblak, Łukasz Dubin, Kamil Domaradzki i Jakub Skopowski – zasiadła do rozstrzygającej partii. Każdy miał inną strategię przetrwania. Pan Łukasz, z talią kart w ręce, zachowywał pokerową twarz. Panowie Kamil i Jakub robili wszystko by rozgryźć i na wszelki wypadek zablokować pana Łukasza, jednocześnie blokując się nawzajem. Pani Alicja, blokowana przez wszystkich, z trudem walczyła o przestrzeń na planszy, lecz mimo wysiłków przegrała z kretesem i zajęła ostatnie miejsce (7 pkt). Gdy pan Łukasz odkrył nagle karty i nieoczekiwanie ogłosił zwycięstwo, gracze jęknęli. A byli tak blisko…

Do październikowego finału w Krakowie zakwalifikowali się panowie Łukasz Dubin (10 pkt) i Kamil Domaradzki (9 pkt). Zwycięzca Mistrzostw Polski w Catan weźmie udział w Mistrzostwach Świata 24-25 listopada w Kolonii.

Grzegorz Strzeboński

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s