Assassin’s Creed II, czyli parkourem przez renesansowe Włochy

Pod koniec ubiegłego roku na rynku ukazała się nowa część popularnej na całym świecie serii Assassin’s Creed, nota bene dostępnej już w naszych zbiorach! Jednak zanim postanowicie zwiedzić starożytny Egipt w grze AC: Origins, zachęcamy do zapoznania się z wcześniejszymi odsłonami serii o bractwie asasynów, udostępnianymi w Artetece.

Bohaterem gry Assassin’s Creed II (tytuł dostępny na PS3) jest Desmond, którego zadaniem jest odtworzenie wspomnień swojego przodka, żyjącego w czasach włoskiego renesansu, aby pozyskać informację o bractwie i pokrzyżować plany wrogiego zakonu templariuszy. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym przez twórców gry jest poprowadzenie dwóch linii narracyjnych: jedną opowiadającą o wydarzeniach z przeszłości, oraz drugą, osadzoną w czasach współczesnych. Większość rozgrywki prowadzona jest z perspektywy Ezio Auditore, którego opowieść śledzimy również w kolejnych dwóch częściach trylogii (Assassin’s Creed: Brotherhood oraz Assassin’s Creed: Revelations). Głównym celem gracza jest odegranie jego historii, dlatego podczas kolejnych misji zmuszony jest do wykonywania zadań zgodnie z poleceniami, tak aby osiągnąć sto procent synchronizacji, tym samym zdobywając dostęp do wspomnień kryjących poszukiwane informacje.

Gra została pozytywnie przyjęta przez graczy na całym świecie i do dziś cieszy się popularnością z kilku powodów. Po pierwsze miejscem rozgrywki są renesansowe Włochy. Poruszając się bohaterem po Wenecji i Florencji możemy oglądać pieczołowicie odtworzone ulice, wille i katedry, nienaznaczone jeszcze destrukcyjnym działaniem czasu. Jednak nic nie sprawia większej radości niż wspinaczka po gmachach zabytkowych budowli – z powodu wykonywanej przez Ezio profesji (skrytobójcy), gracz zachęcany jest do odkrywania niekonwencjonalnych sposobów przemieszczania się po mieście (między innymi wspinaczki po ścianach, balkonach i dachach budynków) aby dostać się w miejsca niedostępne i zamknięte dla obywateli miasta. Każdy kto choć raz zetknął się z grą Assassin’s Creed przyzna, że nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż w realnym świecie wycelować w Palazzo Medici i triumfalnie krzyknąć: „Wspinałam się po tym!”.

Assassin Creed
fot. M. Kozyra

Innym plusem jest wprowadzenie do fabuły znanych postaci historycznych, dobrze kojarzonych z konkretnymi wydarzeniami i miejscami. Znajdując się we Florencji zostaniemy wrzuceni w wir spisków rodzin Medyceuszy i Borgiów, skonfrontujemy się z reformatorskimi działaniami Savonaroli, a pomocy w ulepszaniu sprzętu i rozwiązywaniu zagadek udzieli nam młody Leonardo da Vinci. W sklepach możemy też nabyć obrazy znanych malarzy renesansowych, by zdobiły ściany Willi Auditore.

Assassin Creed
fot. M. Kozyra

Wbrew pozorom rozgrywka AC nie polega jedynie na eliminowaniu kolejnych znanych Włochów, i co więcej, przeważnie sami musimy zdecydować o ich losie. W rzeczywistości przez sporą część gry zmuszeni jesteśmy do skradania się po murach, unikania straży miejskiej i wchodzenia do miejsc, w których nie powinniśmy się znajdować. Co jakiś czas dostajemy zadanie, które polega na przykład na podsłuchaniu rozmowy knujących polityków, przeprowadzeniu przez miasto poszukiwanej osoby, a nawet wyścigu przez miasto. Twórcy wykorzystują potencjał włoskich miast, pozwalając graczom wspiąć się niemal na każdy budynek, wykorzystując przy tym wiele technik znanych jedynie profesjonalnym traucerom.

Inne gry z serii AC dostepne u nas: Assassin’s Creed II, Assassin’s Creed: Brotherhood, Assassin’s Creed: Revelations, Assassin’s Creed III, Assassin’s Creed: Origins

Przypominamy, że konsolę można zarezerwować z jednodniowym wyprzedzeniem, na miejscu i telefonicznie (12 37 52 140).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s