Zbuduj swoje królestwo #gramywarte

Domino to stara i popularna gra planszowa. Przyjmuje się, że pierwsze formy gry domino znane były w Azji. Francuski projektant gier, Bruno Cathala, autor takich hitów jak Yamatai, Mały Książe. Droga do gwiazd; 7 Cudów świata. Pojedynek, urozmaicił nieco zasady i stworzył Kingdomino. Tytuł zdobył spore uznanie o czym świadczy nagroda Spiel des Jahres 2017, jednej z najważniejszych na rynku gier planszowych.

W pudełku znajdziemy 4 płytki startowe, 4 trójwymiarowe zamki, 48 płytek domina, 8 znaczników króla, po 2 w każdym z 4 kolorów.  Naszym celem w grze będzie ułożenie królestwa w formacie 5 na 5 pól, w taki sposób aby uzyskać jak najwięcej punktów prestiżu.

Jak grać?

Gracze otrzymują znacznik króla (w zależności od liczby graczy będzie to 1 lub 2), kwadratową płytkę startową i zamek. Kafelki domina należy potasować i ułożyć w stos dobierania.  Aby rozpocząć turę jeden z graczy dobiera  tyle płytek domina, ilu jest graczy i układa je stroną z numeracją ku górze, następnie odwraca wszystkie wyłożone płytki.  W kolejnym kroku bierze wszystkie znaczniki królów, miesza je dokładnie i pojedynczo losuje.  Właściciel wylosowanego pionka, kładzie go na wybranym przez siebie kafelku.  Gracz, którego król stoi na pierwszej płytce wykonuje 2 akcje:

– dołącza domino do swojego terytorium

-wybiera kolejną płytkę w nowej kolumnie poprzez postawienie na niej znacznika króla.

fot. Kinga Więcławska

Jak dołożyć płytkę terenu?  Możemy ją dołączyć do kafla startowego lub połączyć ją z inną płytką domina, tak aby przynajmniej jeden teren z nowego fragmentu stykał się z takim samym terenem na innej płytce.  Gdy każdy z graczy rozbuduje swoje królestwo, obliczamy punkty prestiżu. Każde królestwo składa się z różnych posiadłości, czyli grup pól tego samego typu. Aby policzyć punktacje, mnożymy liczbę pól przez liczbę symboli koron, które znajdują się na polach posiadłości.  Jeśli  nie ma na nich korony, gracz nie otrzymuje za nią punktów. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie projektowanie swojego królestwa.  Wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów.

fot. Kinga Więcławska

Dla kogo?

Kingdomino to prosta gra strategiczno-rodzinna.   Dobrze sprawdza się zarówno wśród młodszych graczy, osób, którzy dopiero połykają planszówkowego bakcyla, ale także dla wprawionych graczy. To świetny tytuł na rozgrzewkę przed trudniejszymi grami.  Co ciekawe, poza podstawową rozgrywką, mamy też możliwość jej modyfikacji. Z czterech zaproponowanych przez autorów, najciekawiej brzmi wariant „Królestwo środka”, mówiące o tym, że gracz, którego zamek znajduje się w centralnym polu, otrzymuje dodatkowe 10 punktów. A dla prawdziwych planszówkowych wyjadaczy- „Pojedynek mistrzów”- tylko dla 2 graczy. To potyczka o największe i najlepiej zagospodarowane królestwo, w której używa się wszystkich 48 płytek i tworzy królestwo o wymiarach 7 na 7 pól.

Co jeśli gramy z dziećmi? Jak dla nich urozmaicić rozgrywkę? Kingdomino to jedna z najbardziej kreatywnych gier pod względem zasad. Wykorzystajmy w tym celu piękne ilustracje, za które jest odpowiedzialny Cyril Bouquet. Doliczcie dodatkowe punkty za ilustracje, które znajdują się na waszych kafelkach. Niech ograniczeniem będzie tylko wyobraźnia 😉

 

Kinga Więcławska

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s