Wakacje 2018 w Artetece WBP w Krakowie

Pożegnaliśmy wakacje 2018. Aż trudno uwierzy, że dwa miesiące lata tak szybko minęły. Wraz z ostatnim dzwonkiem w szkołach, powitaliśmy w Artetece dzieci biorące udział w letnich warsztatach. Jak zawsze czekało na nie wiele atrakcji.  Tegoroczne wakacje w Artetece upłynęły pod hasłem Komiks na wesoło. Uczestnicy warsztatów razem z naszymi bibliotekarzami przenieśli się w świat komiksu. Każde z zajęć było poprzedzone teoretycznym wstępem, podczas którego dzieci  dowiedziały się jakie są jego początki oraz kto jest niezbędny, aby historia obrazkowa  powstała.  Dzieci wykazały się duża znajomością tematyki  komiksowej, nie tylko tych amerykańskich czy europejskich, ale również azjatyckich.

Kodowanie i komiks

Po części wprowadzającej przyszła pora na część praktyczną, która wyzwoliła
w uczestnikach pokłady kreatywności. Na uczestników zajęć Samanty czekało wiele zadań
i zagadek związanych z komiksem.  Duża atrakcją tych warsztatów był robot edukacyjny  Photon, dzięki któremu poznali również podstawy kodowania.

Stwórz własny plecak

Wspólnie z Ania, Kingą i Dominiką dzieci tworzyły plecaki z logo super bohatera. Wykazały się duża pomysłowością i kreatywnością. Uczestnicy warsztatów wykorzystywali gotowe szablony, ale stworzyli  także swoje unikatowe wzory.  W czasie gdy Ania utrwala wzór na plecakach, Kinga z Dominiką przygotowały szybki quiz o tematyce komiksowej.

Gry terenowe w Artetece

Podczas wakacyjnych warsztatów zostały również wykorzystane nowe technologie. Za sprawą zajęć Karola dzieci przeniosły się w świat wirtualnej rzeczywistości. Czekało na nie wiele zadań, przy rozwiązaniu których wykorzystywały min. okulary VR, tablety oraz kody QR.

Z Rajską dookoła świata

Ponad to w Artetece realizowaliśmy program Wakacje na Rajskiej- z Rajską dookoła świata. Podczas zajęć uczestnicy zetknęli się z terminem wielokulturowości i historią ludzkości, nauczyli się tolerancji dla inności, dowiedzieli, gdzie leżą odległe kraje i jakie
są znaki szczególne kultury zamieszkujących je ludów, rozwinęli wrażliwość na lekturę
i poznali wiele ciekawych wierzeń z czterech stron świata.

W Artetece w ramach projektu odbyły się warsztaty baletowe Balet w książce. Warsztaty  taneczno-literackie,  których celem było propagowanie sztuki tanecznej oraz rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci. Zajęcia prowadziła zawodowa baletnica Ewa.

Mini książka, maxi zabawa

Nasi bibliotekarze Ania, Angelina oraz Dominika  prowadziły warsztaty, podczas których uczestnicy mieli  okazję zobaczyć, że książki mogą mieć różne formy. Celem spotkania było stworzenie własnej książki  w wersji miniaturowej.

Świat pełen komiksów

Do Świata Komiksów, uczestników wprowadzali profesjonaliści z  TuKomiks. Podczas warsztatów uczestnicy  poznali  historię komiksu oraz etapy rozwoju tej sztuki. Dowiedzieli się o różnych ciekawostkach związanych z najpopularniejszymi  zjawiskami i motywami komiksowymi.  Zajęcia miały na celu rozbudzenie wyobraźni młodych adeptów  tego niezwykłego medium, pobudzenie ich kreatywności w tworzeniu własnego komiksowego świata.

Legendy tuszem malowane

Legendy tuszem malowane, ostatnie z naszyć zajęć w trakcie których dzieci miały okazje poznać legendy obecne w literaturze  japońskiej. W niektórych z nich przekazywany jest uniwersalny morał triumfu dobra nad złem, niektóre, po prostu opowiadają fantastyczne historie lub próbują wyjaśnić zjawiska przyrodnicze. Między kolejnymi historiami dzieci, uczyły się sztuki sumi-e, czyli  ilustrowania  tuszem. Jest to klasyczna forma z pogranicza malarstwa i kaligrafii. Zaczynając od najczęściej spotykanych w japońskiej sztuce motywów jak bambus, kwiaty śliwy i wiśni.

 

Wakacje 2018Jak zawsze podczas naszych warsztatów było dużo radości, a uśmiechy dzieci
po zakończonych zajęciach były najlepszą nagrodą. Do zobaczenia na Rajskiej, nie tylko w wakacje 🙂

Dominika Pytlowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s