Skalpel, siostro!

Wśród seriali medycznych można wyróżnić kilka takich, które dziś są uznawane za kultowe. Dr House, Ostry dyżur czy Chirurdzy to tylko niektóre z nich. Dziś przedstawimy Wam tytuł, który do tego miana pretenduje – The Knick.

Akcja serialu rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w nowojorskim szpitalu Knickerbocker.  The Knick opowiada o początkach rozwoju medycyny, pionierskich zabiegach i procedurach medycznych.  Na czele zespołu lekarskiego stoi charyzmatyczny dr John „Thack” Thackery, w którego wciela się Clive Owen. Thackery to genialny lekarz, wirtuoz chirurgii, innowator i jednocześnie egoista uzależniony od narkotyków, który nie cofnie się przed niczym aby dopiąć swego. Znawcom seriali z pewnością postać wykreowana przez Owena przypomni dr. House’a grana przez Hugha Lauriego.

Bohaterowie drugiego planu również nikomu nie ustępują. Mamy tu plejadę charakterów i przekrój amerykańskiego społeczeństwa schyłku wieków. Czarnoskóry lekarz, dr Algernon Edwards, w  którego wciela się Andre Holland, mimo wykształcenia i pozycji społecznej, musi zmagać się z segregacją rasową i niechęcią współpracowników. W przypadku postaci dr. Edwards’a scenarzyści nieco odbiegli od faktów – pierwszy czarnoskóry lekarz został zatrudniony w latach dwudziestych XX wieku. Niemniej fakt pojawienia się afroamerykańskiego medyka, w czasach dyskryminacji z powodu koloru skóry, nadaje akcji odpowiedniego napięcia. Księgowy Herman Barrow, siostra zakonna Harriet, woźnica karetki Tom Cleary i ich szemrane interesy, skomplikowane sprawy rodzinne dr Everetta  Gallingera jeszcze bardziej podkręcają akcję serialu. Żadna z postaci nie jest jednoznaczna. Wszystko to dzięki reżyserii Stevena Sodebergha, który w serialu odpowiada również za zdjęcia i montaż.

The Knick
fot. K. Więcławska

Warto wspomnieć o stronie realizacyjnej The Knick. Twórcy zadbali absolutnie o każdy element. Sala operacyjna nieraz przypomina pole bitwy. Operacje to wyścig ze śmiercią. Sceny zabiegów często oglądamy z perspektywy operującego lekarza. Sama sala operacyjna również została oddana w ciekawy i nietypowy sposób, zaaranżowana jak scena teatralna z widownią, na której każdy mógł zasiąść. Jesteśmy obserwatorami korupcji, walki o bogatych i wpływowych pacjentów. Scenografia i kostiumy są pieczołowicie oddają rzeczywistość, na co wskazuje nagroda Emmy w 2015 roku. Całości dopełnia rewelacyjna ścieżka dźwiękowa stworzona przez Cliffa Martineza, byłego perkusistę m.in. Red Hot Chili Pepers, dziś cenionego kompozytora muzyki filmowej. Niepokojąca, oparta na dźwiękach syntezatorów idealnie podkreśla fabułę. Zachęcamy Was do obejrzenia serialu. W Artetece WBP w Krakowie pojawiły się 2 sezony tego tytułu.

Dodatkowo, wersje dvd zostały poszerzone o dodatki specjalne, jak relacje zza kulis, zwiedzanie planu ze scenografem, komentarze audio aktorów i ekipy filmowej. Łącznie 17 godzin świetnej produkcji, a jeśli The Knick rozbudzi Waszą chęć dalszego zgłębiania historii medycyny, polecamy Wam książki Jurgena Thorwalda, które jeszcze dokładniej badają tę tematykę.

Kinga Więcławska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s