Buntownik dobrze ubrany

Kilka miesięcy temu do kin  wszedł film McQueen przedstawiający życie i twórczość jednego z najwybitniejszych projektantów mody Alexandra McQueena. Oparta na faktach historia artysty, który fascynuje tak samo jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury. Jeśli po wyjściu z kinowej sali czujecie niedosyt, zapraszamy do Arteteki. Pośród naszych zbiorów na trzecim piętrze znajdziecie niezwykłą publikację dotyczącą życia i twórczości  tego artysty.

Wizjoner, buntownik, geniusz? Kim tak naprawdę był ten pochodzący z biednej londyńskiej dzielnicy chłopak, który od najmłodszych lat życia wiedział, że kocha tworzyć ubrania. W krawieckim fachu chciał osiągnąć mistrzostwo. Kilkanaście lat później tworzył projekty dla domu mody Givenchy oraz Gucci, by w końcu otworzyć własną wytwórnię Alexander McQueen i McQ. Ubierał m.in. królową Elżbietę II, Rihanne, Bjork oraz Lady Gagę. Podbił hermetyczny świat haute couture od zera tworząc luksusową markę odzieżową. Projekty były bardzo osobiste – odzwierciedlały trudne dzieciństwo, dorosłość oraz świat emocjonalny. Moda jaką tworzył stanowiła lustro jego psychiki, a kolekcje nasycono mrocznymi, szokującymi elementami. O swoich pokazach  mówił, że ” (…) mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca.”

McQueen
fot. D. Pytlowana

Publikacja Książki Alexander McQueen towarzyszyła wystawie Alexander McQueen: Savage Beauty in 2015 roku w Muzeum Victorii i Alberta w Londynie. Wydawnictwo zawiera 440 zdjęć, począwszy od kameralnych portretów zza kulis, po te wykonane podczas pokazów przez topowych fotografów. Ciekawostką są  nigdzie wcześniej  niepublikowane szkice Alexandra  McQeena oraz jego archiwum ukazujące naukowe przygotowania przed przystąpieniem do tworzenia kolekcji.

Książkę zamyka encyklopedia kolekcji projektanta, począwszy od pierwszej z 1992 roku, którą przygotował na zakończenie studiów, po ostatnią z 2010 roku, która ukazała się po śmierci twórcy.

Dominika Pytlowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s