Komiks w dużej dawce

Czy wiecie, co oznacza skrót DC w nazwie „DC Comics”? Jakie kolory miał oryginalny kostium Zielonej Latarni? Kto stworzył postać Wonder Woman? Na te i inne pytania odpowiedź poznacie dzięki książce 75 years of DC comic- The art of modern Mythmaking.

Solidny tom (ponad 7,5 kg wagi, 720 stron) zawiera kompletną historię DC Comics, od pochodzenia i ewolucji nazwy wydawnictwa, aż po jego rozwój poprzez XX i XXI wiek. Historia wydawnictwa podzielona jest na ery (kamienną, złotą, srebrną, brązową, „mroczne wieki” i czasy współczesne),  opisana z  niezwykłą pasją nieustępująca scenariuszom przygód Batmana czy Green Arrowa.

Z przedmowy książki dowiadujemy się, że na jej kartach znajdziemy jednych z najbardziej znanych bohaterów wyobraźni masowej, takich jak Superman czy Wonder Woman. Jednak, co ważne publikacja w głównej mierze poświęcona jest  twórcom, którzy powołali herosów do życia – rysownikom i scenarzystom.

Superman
fot. K. Więcławska

Z lektury dowiemy się jak Joe Shuster i Jerry Siegel, dwóch żydowskich imigrantów, u krańca Wielkiego Kryzysu i na progu II wojny światowej stworzyli Supermana- człowieka idealnego,  a zarazem zaprzeczenie nazistowskiego „nadczłowieka”. Poznamy bliżej Boba Kane’a i jego największe dzieło – Batmana, którego kostium zainspirował film The Bat z 1928 roku. Gil Kane, William Moulton Marston, Will Eisner, Jakc Kirby , Gene Colan– te i inne nazwiska legend komiksu staną się nam znane.

Choć największa część książki poświęcona jest początkowym fazom rozwoju (The Stone Age, The Golden Age, The Silver Age, The Bronze Age) DC, fani nowszych komiksów również znajdą w niej coś dla siebie. Okres „Mrocznych wieków” (The Dark Age)  wydawnictwa nie oznaczał spadku jakości, a jedynie zwrot w stronę bardziej niszowych  tematów i artystów. Patronują im tacy twórcy jak Frank Miller, Neil Gaiman czy Grant Morrison. Sandman, Watchmen, Kaznodzieja czy Transmetropolitan to tylko kilka tytułów z listy wielu współczesnych klasyków z tego okresu. Dzięki nim, przyjrzymy się bliżej nie tylko samemu wydawnictwu DC, ale też jego imprintom (czyli innym markom wydawniczym, którymi DC posługiwało się, by odróżnić wydawane przez nie komiksy od swojego standardowego repertuaru ), takim jak Veritgo czy Helix.

W części poświęconej współczesności DC Comics znajdziemy wzmianki o adaptacjach filmowych i telewizyjnych, takich jak seriale Miasteczko Smallville czy animowany Młodzi Tytani.

Dowiemy się więcej o projektach nowych i eksperymentalnych, jak na przykład seria „ Just imagine Stan Lee Imagines…”, gdzie  legenda Marvel Comics, Stan Lee (1925-2018), przedstawia własną wizję klasycznych bohaterów DC takich jak Superman czy Green Lantern.

Superman Stana Lee
fot. K. Więcławska

Tom możemy polecić zarówno nowym fanom, jak i tym którzy śledzą tytuły wydawnictwa od lat – z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Cytując autora:„ mamy nadzieję, że niezależnie od tego, jakie było twoje pierwsze zetknięcie  ze światem DC, znajdziesz w tej książce zaproszenie do tego, by odkrywać go dalej”.

Pamiętajcie, że w Artetece  możecie wypożyczyć komiksy wydane przez DC. Zapraszamy 😉

Marcelina Czekaj

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s