A wszystko przez Gonciarza, czyli jak Rajska została Youtuberem

Jeśli często przychodzicie do Arteteki zapewne nie dziwią Was informacje o zarezerwowanej przestrzeni, czy widok bibliotekarzy rozkładających sprzęt do nagłośnienia i kamerę. Dla naszych nowych Użytkowników spieszymy z wyjaśnieniem o co w tym wszystkich chodzi.

Niewiele bibliotek publicznych w Polsce tak prężnie działa na Youtubie, jak właśnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Większość wydarzeń, które odbywają się w naszej bibliotece jest streamowana na żywo. Każdy z filmów jest zapisywany na naszym kanale, więc możecie je obejrzeć także po zakończonej transmisji.

Na początku było…

Ilu youtuberów, tyle motywacji do założenia kanału. Jak rozpoczęła się nasza przygoda? Musimy cofnąć się w czasie do 24 kwietnia 2015, gdy naszym gościem był Krzysztof Gonciarz. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie wszyscy chętni mogli się wtedy pojawić, postanowiliśmy więc nadawać relację na żywo w Internecie i właśnie od tego zaczęliśmy regularnie streamować nasze wydarzenia.

Jakie filmy znajdziecie na naszym kanale? M.in. relacje ze spotkań, paneli dyskusyjnych z festiwali i konwentów m.in. Krakowskiego Festiwalu Komiksu, festiwalu Militaria w Popkulturze, Kfasonu, Festiwalu Dawnych Komputerów i Gier, czy LemConu Cthulconu. W Artetece możecie wziąć udział w cyklicznych spotkaniach. Fanów kryminałów zainteresuje z pewnością  Krakowski Czwartek Kryminalny. Ze stowarzyszeniem All in UJ poruszamy przeróżne kwestie, począwszy od religii przez rolę kobiet, po zdrowy styl życia. Z podróżnikami spotykamy się w poniedziałki podczas slajdowisk Klubu Podróżników Śródziemie. Z bohaterami i fanami komiksów widzimy się podczas Piątkowych Spotkań z Komiksem. Miłośników regionu zapraszamy na spotkania Czytelni Małopolski.

Arteteka to także spotkania autorskie, debaty, warsztaty. Wszystko to organizujemy z myślą o naszych Czytelnikach. Chcemy aby każdy z Was miał szanse odnaleźć coś dla siebie i przekonać się, że w bibliotece na Rajskiej jest fajnie.

Cały ten sprzęt

Nasi bibliotekarze przygotowują przestrzeń, rezerwując ją pod spotkanie, które zwykle odbywa się na 1 piętrze Arteteki. Zawsze pojawiają się informacje o rezerwacji przestrzeni czy stołów.

Przestrzeń na wydarzenie Arteteka WBP w Krakowie
fot. A. Czechmanowska

Następnie przywożą wózek ze sprzętem potrzebnym do nagłośnienia, kamerą, laptopem oraz urządzeniem Black Magic Intensity Shuttle, który służy do przesyłania obrazu z kamery do komputera. Ponadto, aby wydarzenie pojawiło się na kanale, potrzebny jest program Open Broadcaster Studio. Jest to rozbudowana platforma do nagrywania i streamowania multimediów, rozpowszechniana na zasadach open source. Rozstawiamy sprzęt, podłączamy wszystkie kable, prowadzący czeka na znak bibliotekarza, że może już zaczynać swoje spotkanie.

Statystyki nie tylko dla nerdów ; )

Jak wyglądają statystyki naszego kanału? Nasza biblioteka pojawiła się na Youtubie 31.07.2013, jesteśmy więc Youtuberem z pięcioletnim stażem 😉 Mamy prawie 600 subskrypcji i ponad 400 filmów. Wyświetlaliście nasze relacje 163 804 razy. Oglądaliście nas przez 1 901 747 minut! Dziękujemy! Wszystko dzięki Wam i dla Was.

Najpopularniejsze filmy na kanale WBP w Krakowie

Jak na prawdziwych Youtuberów przystało, zachęcamy do subskrypcji i udostępniania naszych filmów znajomym, rodzinie, całemu światu. Dajcie łapkę w górę! Do zobaczenia na kanale 😉

Dominika Pytlowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s