Komiksowa Arteteka

W Artetece WBP w Krakowie  można nie tylko  wypożyczać komiksy, ale również wziąć udział w komiksowych spotkaniach.  Piątkowe Spotkanie z Komiksem to cykl spotkań poświęcony zagadnieniom związanym z powieścią graficzną, podczas których wymieniamy się wiedzą, ciekawostkami, jednym słowem wszystkim co jest związane z komiksem. Zapraszamy na nie  ekspertów w dziedzinie tego medium. Kogo gościliśmy w ubiegłym roku?

Naszym pierwszym gościem był Paweł Dybała, który przybliżył nam odświeżoną wersje klasycznej serii Dragon Ball . Od naszego gościa dowiedzieliśmy się także jak wygląda proces tłumaczenia i z jakimi trudnościami spotyka się tłumacz.

Na kolejnym Piątkowym Spotkaniu z Komiksem rozmawialiśmy z Wojciechem Nelcem o DC  Rebirth. Prelekcja była świetną okazją, by dowiedzieć się wszystkiego co potrzeba, aby sięgnąć po serie Odrodzenie DC.

Piątkowe Spotkanie z Komiksem

Adam Antolski, znamy jako Uncle Mroova przybliżył nam zagadnienia związane ze śmiercią i zmartwychwstaniem bohaterów. Podczas spotkania  prześledziliśmy wszystkie ważniejsze “ostatnie” pożegnania i powroty.  Dowiedzieliśmy się także,  jak komiks amerykański ostatecznie pokonał śmierć.

Ostatnim naszym gościem był Jan Skarżyński, który zaprezentował swój najnowszy komiks poświęcony Mściborowi Potężnemu. Spotkanie było tym dla nas ważne,gdyż historia Mścibora i jego małej towarzyszki Martysi powstała w 2017 roku w Artetece  podczas 24-godzinnego maratonu komiksowego.

Autor zdradził nam ciekawostki z procesu powstawania komiksu, a także dowiedzieliśmy się, czym jest crowdfunding, selfpublishing i dlaczego warto w nie inwestować.  Po spotkaniu dla fanów komiksu czekały warsztaty komiksowe pod czujnym okiem autora. Każdy mógł spróbować swoich sił i stworzyć opowieść graficzną inspirowaną mitologia słowiańską.

W 2018 roku w Artetece WBP w Krakowie odbyły się dwa maratony rysowania komiksów. Maraton komiksowy to pomysł amerykańskiego teoretyka komiksu Scotta McCloud’a. Podczas takiej imprezy z tworzeniem graficznej historii może zmierzyć się każdy, zarówno profesjonalny rysownik, jak i amator.

Pierwszy 8 godzinny maraton  odbył w się w lutym. Tematem było „ryzyko”  Spotkanie było otwarte dla każdego kto chciał się zmierzyć z opowieścią obrazkową. Nieco bardzkiej wymagającym  zadaniem był 24 godzinny maraton, który odbył się w październiku. Tutaj rysownicy mierzyli się z hasłem „integracja”. Najwytrwalsi pracowali bez wytchnienia przez całą dobę, a efekty będzie można obejrzeć pomaratonowym  zinie.

 

 

 

Jedna myśl w temacie “Komiksowa Arteteka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s