Kolejny szalony semestr za nami!

W semestrze jesienno-zimowym, jak zawsze na gości warsztatów czekało wiele atrakcji. Nasi bibliotekarze zadbali, aby każdy miał okazję nie tylko miło spędzić czas, ale przede wszystkim  rozbudzić swoją kreatywność i nauczyć się czegoś nowego.

Co przygotowaliśmy tym razem? Marcelina wprowadzała w tajniki pisma japońskiego. Po krótkim wprowadzeniu przybliżającym system pisma japońskiego oraz zasad posługiwania się pędzlem, każdy miał możliwość zmierzyć się z tą niełatwą sztuką. Z kolei Ania odkrywała tajniki świata filmu. Młodzi adepci sztuki filmowej poznali główne pojęcia filmowe m.in. rodzaje planów, punkty widzenia kamery, a także jak nazwać jej ruchy. Na koniec zajęć okazało się, że nawet z napisów końcowych można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Jak stworzyć tekst ciekawy dla odbiorcy? Dlaczego tematy leżą na ulicy? Czym jest dziennikarstwo obywatelskie? Jak odróżnić prawdziwe informacje od fake newsów? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielił Grzegorz podczas zajęć dziennikarskich, na których młodzież nie tylko poznała dziennikarstwo od kuchni, ale „na gorąco” przygotowywała newsy.

Od początku istnienia Arteteki niesłabnącą popularnością cieszą się  warsztaty komiksowe. Nasz zespół dostosowuje je do wieku uczestników, tak aby i maluchy, i starsi poznali historię komiksu, a także jego język oraz najważniejsze cechy tego gatunku sztuki. Każdy uczestnik ma szansę stworzyć swoją własną komiksową opowieść.

W minionym semestrze nie mogło zabraknąć zajęć muzycznych. Przedszkolaki oraz młodsze klasy szkoły podstawowej wspólnie z Angeliną odkrywały alternatywne sposoby tworzenia muzyki. Zdobytą wiedzę  wykorzystały podczas gier muzyczno-ruchowych.
Zwieńczeniem każdych zajęć był koncert na bum-bum rurkach. Wśród młodszych dzieci zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia fotograficzne prowadzone przez Anię. Uczestnicy nie tylko mogli poznać historię fotografii, ale przede wszystkim samodzielnie próbować swoich sił w roli fotografów. Dużo emocji wzbudzały zajęcia z gier planszowych. Do każdych warsztatów  przygotowywaliśmy inny zestaw gier dostosowanych do wieku graczy.  Przed rozgrywką dzieci i młodzież wspólnie z bibliotekarzami próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Grać, czy nie grać?”

Z rozwojem filmów rysunkowych zapoznawali się uczestnicy zajęć z animacji. Wspólnie z Kingą przenosili się w niezwykły świat filmów animowanych oraz tworzyli swoje animowane dzieła wykorzystując darmowe aplikacje mobilne. Natomiast Samanta podczas zajęć kodowania udowadniała, że każdy może zostać programistą. Dzięki prostym ćwiczeniom wykorzystującym logiczne myślenie, uczniowie mogli dowiedzieć się na czym polega kodowanie i w jaki sposób wydawać polecenia komputerowi. Wspólnie z Dominiką dzieci zastanawiały się czy książce potrzebne są słowa i czy za pomocą samych obrazów można opowiedzieć historię. Uczestnicy zajęć tworzyli opowiadania dzięki wykorzystaniu darmowych aplikacji internetowych, wcześniej poznając historię książki oraz jej losy na przestrzeni wieków.

W naszej ofercie nie mogło również zabraknąć zajęć dla licealistów oraz studentów.  Magda odkrywała przed nimi świat liberatury oraz książek niekonwencjonalnych. Podczas warsztatów można było przyjrzeć się bliżej zawartości artetecznych gablot z nietypowymi książkami, jakich nie zobaczycie nigdzie indziej.

Do zobaczenia w nowym semestrze!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s