„Na straganie w dzień targowy…” #gramywarte

Dzisiaj na naszym artetecznym blogu sprawdzimy, kto jest najlepszym handlarzem wśród naszych Czytelników. Zabierzemy Was na jarmark w Dolinie Kupców, staniemy w szranki i postaramy się o miejsce w Gildii Wybitnych Handlarzy. Pamiętajcie jednak, że wygrać może tylko jeden.

Karty na stragan

W niewielkim pudełku czeka na nas 110 kart, plansza rynku i kostka. Gracze podczas rozgrywki wcielają się w kupców. W zależności od liczby uczestników dobierana jest odpowiednia liczba talii. Do wyboru mamy 6 talii zwierząt, a wśród nich Energiczne Papugi, Przyjacielskie Pandy, Przebiegłe Szopy, Zaradne Wiewiórki, Beztroskie Oceloty i Sprytne Kameleony. Odpowiedni dobór kart zapewni nam korzystniejsze zarządzanie kartami i naszym straganem, jeśli chcemy wprowadzi do gry negatywną interakcję czy odrobinę zamętu, ale o tym za chwilę.

Dolina Kupców Przebiegłe Oceloty
fot. K. Więcławska

Przed wyruszeniem na targ, należy zebrać drużynę

Wybieramy liczbę talii zwierząt większą o jeden od aktualnej liczby graczy. Możemy dowolnie modyfikować styl rozgrywki przez wybór odpowiedniej talii. Wolicie bezkonfliktową grę? Wybierzcie Przyjacielskie Pandy. Może wolicie szybką rozgrywkę? W sam raz dla Was będą Zaradne Wiewiórki – nikt nie potrafi zbudować straganu tak szybko, jak one. Może jednak najlepiej czujecie się w konfrontacji z przeciwnikiem? Wówczas Przebiegłe Szopy to idealny wybór.

Dolina Kupców - targ
fot. K. Więcławska

Tworzymy początkową talie gracza – rozdajemy po jednej karcie o wartości 1 z wybranych talii zwierząt. Dodajemy do tego taką liczbę Kart Rupieci, aby ogólna suma kart wyniosła 10.  Pozostałe Karty Zwierząt stają się Talią Rynku. Umieszczamy na środku stołu Planszę Rynku i możemy rozpocząć grę.

Jak grać?

Tura każdego gracza dzieli się na 2 fazy – akcję i dostawę. W fazie akcji możemy kupić nową kartę, zagrać Kartę Triku, stworzyć stos na straganie lub odrzucić dowolną liczbę kart z ręki. Podczas dostawy uzupełniamy karty w ręce gracza do pięciu i uzupełniamy Planszę Rynku.

Jakie triki możemy wykonać? W zależności od wybranych talii może to być: „Szemrana Wymiana” – zabieramy innemu graczowi kartę z jego ręki; „Lojalny Wspólnik” pozwala usunąć wszystkie karty z Planszy Rynku i Utworzyć nowy rynek; „Karta Podarunkowa” zamienia kartę z dowolną z Planszy Rynku. Jak stworzyć stos na straganie? Aby zwyciężyć kupiecki Stragan musi się składać z 8 stosów kart o rosnącej wartości. Całkowita wartość pierwszego stosu musi wynosić 1, następnego 2 i tak dalej. Pamiętaj jednak! Aby zbudować stos wybierz Karty Zwierząt w takim samym kolorze. Stos musi być od razu kompletny. Gracz, który jako pierwszy zbuduje wszystkie 8 stosów zostaje zwycięzcą i tym samym może cieszyć się członkostwem w Gildii Wybitnych Handlarzy.

fot. K. Więcławska

Dla kogo?

Zdecydowanie dla każdego 😉 Może być dobrym wprowadzeniem do tytułów, gdzie pieczołowicie buduje się swoje talie. Świetnie sprawdza się w pojedynkach „jeden na jednego”, ale także w partiach, gdzie udział bierze większa liczba graczy. Przez możliwość gry różnymi taliami rozgrywka nie jest monotonna. Zachęcamy do sięgnięcia po ten niewielki gabarytowo tytuł. Sprawdźcie się w roli idealnych handlarzy! Zapraszamy 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s