Z Szerokiej na Rajską

Na mapie wydarzeń jakie odbywają się w Krakowie, obowiązkową pozycją jest Festiwal Kultury Żydowskiej. W ubiegłym roku odbyła się jego 28 edycja. Jeżeli ktoś z Was odczuwa niedosyt bądź jeszcze raz chce oddać się muzycznej uczcie, jaka miała miejsce podczas kulminacyjnego koncertu na Szerokiej, zapraszamy do Arteteki! W naszych zbiorach można odnaleźć wyjątkową płytę – Noc w wielkim mieście Jazzband Młynarski-Masecki.

Jej autorami są wybitny pianista Marcin Masecki oraz Jan Emil Młynarski. Wspólnie powołali do życia niezwykły zespół, który gra przedwojenny jazz.
Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku. Kompozytorzy tacy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold, tworzyli na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie wytwórni płytowych. Do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów, śpiewaków i aktorów. Niestety wybuch II wojny światowej przerwał złoty okres w polskim jazzie.

Noc w wielkim mieście
fot. D. Pytlowana

Jazzband Młynarski Masecki odwołuje się do tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W swoim repertuarze mają utwory swingowe, a także kilka wyjątkowych tang, które zna cały świat. Projekt skupia się wokół postaci Adama Astona, który był  jednym z najwybitniejszych przedwojennych polskich śpiewaków rozrywkowych oraz Henryka Warsa, najważniejszego polskiego kompozytora, aranżera, pianisty. Duet Masecki Młynarski poprzez tę płytę oddaje im hołd całemu pokoleniu wybitnych artystów, którzy w momencie największego rozkwitu musieli uciekać, emigrować, walczyć, a nawet ginąć, pozostawiając po sobie lukę nie do zapełnienia.

Noc w wielkim mieście
fot. D. Pytlowana

Nowe aranżacje Maseckiego w połączeniu z klimatycznym, nieco staroświecko brzmiącym głosem Młynarskiego, tworzą nową jakość, czyniąc utwory bardziej współczesnymi. Jednocześnie przenoszą słuchaczy do jazzowych klubów przedwojennej Warszawy, oddając swingowy klimat i ducha tamtych lat. Na wyjątkowość płyty wpływają również teksty, m.in. Zenona Friedwalda, które w swojej prostocie są ponadczasowe. Całość zrealizowana jest z ogromna pasją i starannością, a co najważniejsze ze znajomością tematu. Przy płycie Noc w wielkim mieście można nie tylko się dobrze bawić, ale również wzruszyć. Po więcej muzycznych doznań zapraszamy do Arteteki.

Dominika Pytlowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s