8 Krakowski Festiwal Komiksu za nami

W ostatni weekend marca w Artetece WBP w Krakowie odbył się 8 Krakowski Festiwal Komiksu.  Spotkania autorskie, prelekcje, pokazy cosplayów, warsztaty z rysownikami, to tylko część atrakcji, jakie czekały na fanów komiksów. Jak bawiliście się w tym roku? Zapraszamy do naszej relacji.

Więcej uczestników, więcej miejsca

Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. Podczas 2 dni festiwalu odwiedziło nas 2500 osób! Jak co roku, mogliście uczestniczyć w spotkaniach z twórcami komiksów. Ponownie odwiedził nas Bédu, autor  serii Hugo i Cliftona. Mieliśmy okazję spotkać również Migueala Diaz Vizoso, jednego z rysowników Smerfów. Co ciekawe niedawno obchodziliśmy 60 urodziny tych sympatycznych niebieskich stworzeń. Podczas 8 Krakowskiego Festiwalu Komiksu  można było obejrzeć wystawę poświęconą Smerfom zrealizowaną przez Wallonia-Brussels International we współpracy z IMPSThe Smurf Brussels.

W tym roku grono zagranicznych gości zasilili także twórcy komiksów z Ukrainy. Wraz z Andriyem Dankovychem, Bohdanem Kordobą, Antonem-Jarosławem Semeniukiem i Denysem Skorbatiukiem porozmawialiśmy o tym, jak wygląda  ukraiński rynek powieści graficznych, a także podczas jednego z wykładów poznaliśmy historię ukraińskiej kultury komiksowej. Festiwal odwiedzili również nasi rodzimi autorzy. Nie zabrakło Ani Krztoń, Unki Odyi, Jana Korczyńskiego, Łukasza Kowalczuka, Jakuba „Dema” Dębskiego, Rafała Szlapy, Tomasza Grządzieli, Karola Kalinowskiego i wielu innych. Jak zawsze, fani komiksów mogli liczyć na autografy i rysografy swoich ulubionych komiksowych artystów. Strefa autografów jak zwykle cieszyła się sporą popularnością.  Poza spotkaniami, uczestnicy mogli wziąć udział w kilku ciekawych prelekcjach dotyczących m.in. polskich superbohaterów, twórczości Darwyna Cook’a czy wydawnictwa Archie Comics.

Jeśli któreś ze spotkań Wam umkneło lub chcielibyście obejrzeć je jeszcze raz, pamiętajcie że filmową relacje z 8 Krakowskiego Festiwalu Komiksu możecie obejrzeć na naszym kanale na youtubie.

Po każdej edycji festiwalu na ścianie Arteteki pojawia się kolejny obraz z bohaterem powieści graficznych. Do 7 postaci w tym roku dołączył major Grubert z cyklu Feralny Major Moebiusa.  Jego autorem jest Simeon GenewObraz był malowany  „na żywo”, można było więc podpatrzeć, jak wygląda praca artysty od pierwszego szkicu po ostatnie pociągnięcie pędzlem. Pierwszy dzień jak zwykle zakończył się Bitwą Komiksową.

Plansze, kadry, dymki

Kto chciał sprawdzić się jako autor komiksów mógł wziąć udział w kilku warsztatach zorganizowanych w ramach imprezy. Pod czujnym okiem zawodowych rysowników powstawały ciekawe postaci i fabuły komiksów. W tym roku odbywał się także mini maraton komiksowy- uczestnicy w ciągu 4 godzin tworzyli historię  o przygodach festiwalowej maskotki KaFki.

Atrakcjom podczas Festiwalu  nie było końca. Wspólnie ze stowarzyszeniem Zbudujmy to! składaliśmy z klocków Smerfy, gabloty na 3 piętrze Arteteki pełne były niesamowitych modeli zbudowanych właśnie z klocków.  Dzięki miłośnikom cosplay’u w Artetece można było spotkać bohaterów serii filmów Star Wars czy klasycznych animacji Disney’a.  Nasi bibliotekarze także na 2 dni weszli w rolę postaci z ulubionych komiksów. Nie zawsze nasi Czytelnicy za biblioteczną ladą mogą spotkać Punishera, Lucky Luke’a czy Kobietę Kota 😉

 

 

 

Zapraszamy na kolejne edycje festiwalu oraz inne wydarzenia organizowane w naszej bibliotece, o których informacje znajdziecie zawsze na www.rajska.info.

 

2 myśli w temacie “8 Krakowski Festiwal Komiksu za nami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s