Świat Dysku – Ankh Morpork – planszówkowy biały kruk #gramywarte

Wśród gier planszowych zdarzają się takie pozycje, których pozyskanie graniczy z cudem. Wyczerpane nakłady, brak wznowień to problemy, z którymi zetknął się niejeden kolekcjoner. Jednym z planszówkowych białych kruków jest Świat Dysku-Ank Morpork, który znajduje się w kolekcji Arteteki WBP w Krakowie.

Wyjątkowym elementem gry,  który od razu przykuwa naszą uwagę  to przepiękna plansza. Na niej znajduje się tytułowe miasto Ankh Morpork, wykreowane przez Terrego Pratchetta w cyklu Świat Dysku. Naszym zadaniem  będzie przejęcie nad nim kontroli. Dzięki osadzeniu rozgrywki we wspomnianym uniwersum gra nabiera niesamowitego klimatu. Znajomość serii nie jest jednak konieczna, by świetnie się bawić.

Mapa Świata Dysku
fot. A. Wierzbic

Jeśli jednak po zakończonej rozgrywce będziecie mieli chęć zapoznać się z literackim pierwozorem, zajrzyjcie do katalogu naszej biblioteki, gdzie znajdziecie książki Pratchetta. Pamiętajcie także,  że  Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapewnia dostęp do Legimi, w kolekcji której także znajduje się Świat Dysku.

Łatwa na start, trudna do bycia w nią mistrzem

Rozgrywkę cechują proste zasady. By zwyciężyć wystarczy zrealizować swój ukryty cel z karty, którą losujemy na początku. Dla każdego z graczy jest on inny, a do tego często w opozycji z dążeniami współzawodników. W czasie rozgrywki na ręce mamy standardowo 5 kart i wykonujemy polecania na nich zawarte, cały czas mając na uwadze sekretną kartę oraz mieszanie szyków przeciwnikom naszymi wyborami. Po naszej turze dociągamy do pięciu kart i już kolejna osoba może próbować przejąć władzę w mieście.

Komponenty startowe dla gracza Świat Dysku
fot. A. Wierzbic

Karty są ciekawie ilustrowane postaciami znanymi ze Świata Dysku. Nasze serca skradła oczywiście karta bibliotekarza, który w wyniku magicznego wypadku zamienił się w orangutana 😉 Zapewniamy, że to nie jedyna karta warta uwagi, sięgnijcie po ten tytuł i przekonajcie się sami.

Karta Bibliotekarz Świat Dysku
fot. A. Wierzbic
Przykładowe Karty - Świat Dysku
fot. A. Wierzbic

Pozostałe elementy, które wykorzystamy w rozgrywce to drewniane pionki, dwunastościenna kostka i monety. Początkujący za pewne docenią też kartę pomocy, która pomaga rozwiać podstawowe wątpliwości.

IMG_2052
fot. A. Wierzbic
IMG_2099
fot. A. Wierzbic

Feniks z popiołów?

Obecnie  nic nie zapowiada dodruku Świata Dysku- Ankh Morpork. Jedyną pociechą dla fanów tytułu może być informacja o ufundowanej już na Kickstarterze grze Nanty Narking, która bazuje na tej samej mechanice,  jednak już sama akcja rozgrywa się w wiktoriańskim Londynie. Czy będzie to godny następca?  Z pewnością przekonamy się w przyszłości.

Dla kogo?

Gra będzie gratką dla kolekcjonerów, obecnie używane egzemplarze można  kupićza  nie mniej niż  pół tysiąca złotych. Wielbicieli prozy Terrego Pratchetta z pewnością nie musimy zachęcać do rozłożenia planszy i zagrania. Wyśmienicie sprawdzi się też w gronie graczy o różnym stopniu zaawansowania, bo jest to gra do wyjaśnienia w kilka minut, natomiast szereg możliwości, jaką dają karty pozwala na zabawę osobom, które mają za sobą niejedną partie.

Anna Wierzbic

Świat Dysku Ankh-Morpork

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s