Świat Dysku – Ankh Morpork – planszówkowy biały kruk #gramywarte

Wśród gier planszowych zdarzają się takie pozycje, których pozyskanie graniczy z cudem. Wyczerpane nakłady, brak wznowień to problemy, z którymi zetknął się niejeden kolekcjoner. Jednym z planszówkowych białych kruków jest Świat Dysku Ankh Morpork, który znajduje się w kolekcji Arteteki WBP w Krakowie.

Wyjątkowym elementem gry,  który od razu przykuwa uwagę to przepiękna plansza. Na niej znajduje się tytułowe miasto AnkhMorpork, wykreowane przez Terrego Pratchetta w cyklu Świat Dysku. Twoim zadaniem będzie przejęcie nad nim kontroli. Dzięki osadzeniu rozgrywki we wspomnianym uniwersum gra nabiera niesamowitego klimatu. Znajomość serii nie jest jednak konieczna, by świetnie się bawić.

Mapa Świata Dysku
fot. A. Wierzbic

Jeśli jednak po zakończonej rozgrywce będziesz miał ochotę zapoznać się z literackim pierwowzorem, zajrzyj do katalogu naszej biblioteki, gdzie znajdziesz książki Pratchetta. Pamiętaj, że Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapewnia dostęp do Legimi, gdzie możesz przeczytać książki z serii Świat Dysku.

Łatwa na start

Rozgrywkę cechują proste zasady. By zwyciężyć wystarczy zrealizować swój ukryty cel z karty, którą losujesz na początku gry. W czasie rozgrywki na ręce masz standardowo 5 kart. Po zakończonej turze musisz dobrać do pięciu kart.  Kolejna osoba może spróbować przejąć władzę w mieście.

Komponenty startowe dla gracza Świat Dysku
fot. A. Wierzbic

Na kartach znajdziesz ciekawe postaci ze Świata Dysku. Nasze serca skradła oczywiście karta bibliotekarza, który w wyniku magicznego wypadku zamienił się w orangutana 😉 Zapewniamy, że to nie jedyna karta warta uwagi, sięgnij po ten tytuł i przekonaj się sam.

Karta Bibliotekarz Świat Dysku
fot. A. Wierzbic
Przykładowe Karty - Świat Dysku
fot. A. Wierzbic

Kolejnymi elementami, które wykorzystasz w rozgrywce będą drewniane pionki, dwunastościenna kostka i monety. Początkujący gracze docenią kartę pomocy, która rozwiewa podstawowe wątpliwości.

IMG_2052
fot. A. Wierzbic
IMG_2099
fot. A. Wierzbic

Feniks z popiołów?

Obecnie nic nie zapowiada dodruku Świata Dysku Ankh Morpork. Jedyną pociechą dla fanów tytułu może być informacja o ufundowanej już na Kickstarterze grze Nanty Narking, która bazuje na tej samej mechanice, jednak już sama akcja rozgrywa się w wiktoriańskim Londynie. Czy będzie to godny następca? Z pewnością przekonamy się w przyszłości.

Dla kogo?

Gra będzie gratką dla kolekcjonerów, obecnie używane egzemplarze można kupić za nie mniej niż pół tysiąca złotych. Wielbicieli prozy Terrego Pratchetta z pewnością nie musimy zachęcać do rozłożenia planszy i zagrania. Wyśmienicie sprawdzi się też w gronie graczy o różnym stopniu zaawansowania, bo jest to gra do wyjaśnienia w kilka minut, natomiast szereg możliwości, jaką dają karty pozwala na zabawę osobom, które mają za sobą niejedną partie.

Anna Wierzbic

Świat Dysku Ankh-Morpork

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s