Królowie czołówek

W Artetece już od jakiegoś czasu zaczęły się pojawiać płyty z muzyką azjatyckich zespołów. Trzeba tu dodać, że wcześniej polscy dystrybutorzy nie sprowadzali do Polski tak wielu różnych krążków z Dalekiego Wschodu. Azjatycka muzyka popularna staje się coraz bardziej znana w Europie i Stanach Zjednoczonych – w Polsce również.

IMG_9702Co ciekawe, z japońskimi piosenkami duża część z nas „osłuchała się” już w dzieciństwie, oglądając popularne wtedy anime transmitowane w polskiej telewizji. Siła soundtracków i natychmiastowego łączenia ich z konkretnymi tytułami animacji/filmu, w których usłyszeliśmy je po raz pierwszy, jest ogromna.

Zespół Asian Kung-Fu Generation specjalizuje się w soundtrackach do popularnych serii. Dzięki temu jest to też jedna z najbardziej rozpoznawalnych japońskich grup muzycznych poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni. W skład zespołu wchodzą: Masafumi Gotō, Yamada Takahiro, Kensuke Kita oraz Kiyochi Ijichi. Kapela istnieje od 1996 roku. Jej muzykę określa się jako poprockową.

Anime jest dla nich z pewnością pasją. W jednym z wywiadów członkowie zespołu próbują określić siebie nawzajem jako poszczególnych bohaterów z „Dragon Balla”, padło na Yamchę, Nappę, Goku i Chichi. Więcej można przeczytać tu: http://www.jame-world.com/pl/articles-125473-wywiad-z-asian-kung-fu-generation.html. Do zapoznania się z tą mangą zapraszamy do Arteteki.

Wymieniając tytuł „Dragon Ball”, nie sposób nie wspomnieć też o „Naruto” – anime znanym również tym, którzy z reguły nie są fanami japońskiej animacji. Asian Kung-Fu nagrali do niego jeden z najbardziej charakterystycznych dla serii openingów – jest to rockowy utwór „Haruka Kanata”. Jak mówią sami członkowie zespołu, kawałek miał być przede wszystkim energetyczny, choć bodźcem do jego nagrania była… frustracja. Powstał niedługo po dołączeniu Ijichiego do grupy, stanowił więc swego rodzaju nowy początek. Trudno o lepszy kawałek dla pierwszej serii opowieści o chłopcu, który sam wywalczył dla siebie wielką przyszłość. Tę historię znajdziemy na kartach 72 tomów znajdujących się w naszych zbiorach komiksu.

IMG_9704Utwór „Haruka Kanata” otwiera krążek „Best Hit AKG”. Na płycie można również znaleźć „After Dark”. Piosenka ta pojawił się w czołówce anime „Bleach”. Klimatem i tekstem świetnie koresponduje z anime, w którym główny bohater Ichigo Kurosaki zmaga się z własną – wewnętrzną – ciemnością.

Fanom gatunku shonen w anime na pewno będzie znana seria „Full Metal Alchemist” i jeden z jej openingów – czyli „Rewrite” zespołu Asian Kung-Fu. Członkowie grupy określają go jako swego rodzaju „hymn” wszystkich fanów, ważny punkt koncertów. Jeśli chcecie się przekonać, czy „upragniona przyszłość”, o której mówi kawałek „Rewrite”, rzeczywiście nadeszła dla Edwarda i Alphonse’a Elriców, koniecznie sięgnijcie po mangę „Full Metal Alchemist”.

Ciekawym projektem, także znajdującym się na płycie „Best Hit AKG”, jest utwór „Soranin”. Powstał jako ścieżka dźwiękowa do ekranizacji dwutomowej mangi Inio Asano „Solanin”. Mimo że tym razem członkowie zespołu pracowali na gotowym materiale i było to dla nich coś zupełnie nowego, kawałek ten – według opinii fanów – bardzo do nich pasuje. Sama historia opowiada o dwóch młodych ludziach, którzy próbują się odnaleźć w dorosłym życiu i jednocześnie nie zatracić siebie samych. Czy to im się udało – możecie się dowiedzieć, wypożyczając tę piękną graficznie opowieść ze zbiorów Arteteki.

Inną płytą tego zespołu dostępną u nas jest „Wonder future”. Wkrótce pojawią się  i inne krążki z azjatyckimi brzmieniami – zapraszamy do śledzenia Artetecznych nowości.

Samanta Rakoczy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s