Trust me, I’m a librarian, czyli bibliotekarze w komiksowych kadrach

Czy w komiksach można spotkać bibliotekarza? Czy bohaterowie powieści graficznych zaglądają do bibliotek? Z okazji zbliżającego się Tygodnia Bibliotek i rozpoczynającego go Dnia Bibliotekarza, postanowiliśmy sprawdzić czy w komiksowych zbiorach Arteteki możemy odnaleźć naszych kolegów po fachu, a także zajrzeć do ich bibliotek.

Kościsko

Jak wygląda praca w bibliotece z pewnością wie Karol Kalinowski, komiksowy rysownik, scenarzysta, na co dzień… bibliotekarz! Bohaterami jego komiksu Kościsko są Max i jego tata Karol. Wspólnie przeprowadzają się do tytułowego miasteczka, a mężczyzna dostaje pracę w lokalnej bibliotece. Początkowo praca przebiega w dość spokojnej, przewidywalnej atmosferze, ale do czasu… Praca w małej miejscowości, której mieszkańcami są strzygi, demony i trzystuletnie skrzaty, może być emocjonująca i bogata w niesamowite przygody. Przekonajcie się sami, sięgając po Kościsko. Jeśli chcielibyście posłuchać nieco więcej o albumach Karola Kalinowskiego i ich teatralnych adaptacjach, zapraszamy do obejrzenia zapisu z tegorocznego 8 Krakowskiego Festiwalu Komiksu na naszym kanale na YouTubie.

Sandman. Preludia i nokturny

Największa biblioteka, która nigdy nie istniała? Z pewnością Biblioteka Snów z serii Sandman autorstwa Neila Gaimana, mieszcząca się w Krainie Śnienia. W jej przepastnych zbiorach zebrano wszystkie książki, o których napisaniu ludzie śnili, ale nigdy nie udało im się zrealizować sennych marzeń. Nadzór nad kolekcją wymyślonych książek sprawuje bibliotekarz Lucien. Jest najbardziej zaufanym sługą Morfeusza, władcy krain snów.

Koziorożec. Obiekt

Kolejny komiksowy bibliotekarz, który opiekuje się ogromną biblioteką to Astor, przyjaciel i współpracownik głównego bohatera Koziorożca, powieści graficznej autorstwa Andreasa. Biblioteka jaką odziedziczył astrolog Koziorożec mieści się w siedmiopiętrowej kamienicy w Nowym Jorku. Ten budynek to prawdziwy labirynt książek. Astor to mężczyzna nienagannie ubrany, zawsze w czarny garnitur, białą koszulę i muszkę. Świetnie zna zbiory, w mig potrafi wymienić i sięgnąć po najcenniejsze książki.

Technomagowie

Jeśli jesteście fanami gier planszowych, z pewnością chętnie sięgniecie po komiksy paragrafowe. W Artetece znajdziecie Technomagów. W grze wcielacie się w młodych, utalentowanych studentów technomagii i Waszym zadaniem będzie zebranie 30 kryształów do stworzenie bariery ochronnej przed magicznym atakiem. Przed graczami stoi wiele ciekawych zagadek. Uczestnicy komiksowej gry mają okazje rozwiązywać zadania i szukać podpowiedzi w bibliotece. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat komiksów i gier książkowych, zajrzyjcie na nasz kanał na youtubie, gdzie znajdziecie zapis spotkania o grach paragrafowych.

Wolverine. Koniec

Komiksy superbohaterskie stanowią niemałą część kolekcji Arteteki WBP w Krakowie. Czy w nich także można znaleźć biblioteki i bibliotekarzy? Jak najbardziej! W zeszycie Wolverine. Koniec,  Logan postanawia popłynąć  do Japonii, gdzie trafia na ślad pewnej osoby, która chciała przekazać mu tajemniczą książkę. Udaje się do miejscowości Torikana i odnajduje bibliotekę, pyta o książkę Duchy Japonii – zaginione rytuały Kanaguri. Jak widzicie, nawet Wolverine potrzebuje czasami wpaść do biblioteki 😉

Saga Hellfire. Wolverine and the X-Men

W każdej szkole, nawet tej dla superzłoczyńców, musi znajdować się biblioteka. Nie inaczej jest w Akademii Hellfire. Poza zajęciami dotyczącymi podboju przez naukę, ksenobiologii, piekielnej literatury, studenci poświęcają godzinę na samodzielną naukę pod okiem bibliotekarki Husk. Wolverine i X-Meni starają się odnaleźć uczniów, nim ci staną się złoczyńcami.

Saga Hellfire
fot. K. Więcławska

Fistaszki zebrane. 1961-1962

Bibliotekarzom na pewno nie brak poczucia humoru. Potrafimy śmiać się z sami z siebie, dlatego zamiast zakończenia postanowiliśmy z przymrużeniem oka opublikować planszę z komiksu Fistaszki. Pamiętajcie, że wszystkie komiksy, o których dziś wspominaliśmy możecie znaleźć na artetecznych półkach. Do zobaczenia!

Fistaszki
fot. K. Więcławska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s