Plansze, kadry, dymki- warsztaty komiksowe w Artetece

Opowieść graficzna to medium głęboko zakorzenione we współczesnej kulturze, jest różnorodna i uniwersalna ze względu na swoją stosunkowo prostą formę. W ramach Arteteki WBP w Krakowie działa Małopolskie Studio Komiksu. Na naszych półkach mieści się prawie pięć tysiący egzemplarzy powieści graficznych i komiksów. Ten niemały zbiór stał się inspiracją do stworzenia ciekawych warsztatów dla dzieci i młodzieży.

 

Zajęcia komiksowe prowadzimy od początku działalności Arteteki. Co roku warsztaty ewoluują, zmieniając swoją formę. Staramy się je dostosować do każdej grupy wiekowej, wykorzystując różne narzędzia.

W trakcie warsztatów uczniowie poznają historię komiksu a także jego język oraz najważniejsze cechy charakterystyczne. Ponadto,  wspólnie wykonują różnorodne ćwiczenia, rozwijające ich kreatywność oraz zdolności manualne współpracując w grupach tworzą  swoja historię obrazkową.

Uczestnicy zajęć komiksowych są nie lada ekspertami.  Swoją wiedzą i spostrzeżeniami potrafią zaskoczyć  nie jednego fana tego medium. W trakcie zajęć wykazują się  kreatywnością tworząc swoich superbohaterów i umięjętnościami narracyjnymi. Dla każdej grupy  wykorzystujemy inne narzędzia i pomoce. Z najmłodszymi dziećmi tworzymy superbohaterów z wcześniej przygotowanych szablonów. Nieco starsi uczestnicy mogą na chwilę stać się komiksowymi  rysownikami i scenarzystami – mają narysowany pierwszy kadr i wokół niego tworzą własną historię. Ze starszymi to samo zadanie możemy wykonać z wykorzystując tablety graficzne oraz kostki z gry Story cubes, czy kości które tworzymy sami lub z uczestnikami zajęć. Podczas zajęć wykorzystujemy także darmowe programy graficzne czy komiksowe aplikacje.

 

Naszą planszówkę XXL również wykorzystujemy do komiksowych zabaw. Tu również  na dzieci i młodzież czeka wiele zagadek, zadań, dzięki którym lepiej poznają komiksowy świat.

 

Dominika Pytlowana

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s