Plansze, kadry, dymki – warsztaty komiksowe w Artetece

Opowieść graficzna to medium głęboko zakorzenione we współczesnej kulturze, jest różnorodna i uniwersalna ze względu na swoją stosunkowo prostą formę. W ramach Arteteki WBP w Krakowie działa Małopolskie Studio Komiksu. Na naszych półkach mieści się prawie pięć tysiący egzemplarzy powieści graficznych i komiksów. Ten niemały zbiór stał się inspiracją do stworzenia ciekawych warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Zajęcia komiksowe prowadzimy od początku działalności Arteteki. Co roku warsztaty ewoluują, zmieniając swoją formę. Staramy się je dostosować do każdej grupy wiekowej, wykorzystując różne narzędzia.

W trakcie warsztatów uczniowie poznają historię komiksu, jego język oraz najważniejsze cechy charakterystyczne. Współpracując w grupach tworzą swoje historie obrazkowe, wykonując różnorodne ćwiczenia rozwijają kreatywność i zdolności manualne.

Uczestnicy zajęć komiksowych są nie lada ekspertami. Swoją wiedzą i spostrzeżeniami potrafią zaskoczyć niejednego fana tego medium. W trakcie zajęć wykazują się pomysłowością tworząc swoich superbohaterów i umiejętnościami narracyjnymi. Każdej grupie dedykujemy inne narzędzia i pomoce. Z najmłodszymi dziećmi tworzymy postaci z wcześniej przygotowanych szablonów. Nieco starsi uczestnicy mogą na chwilę stać się komiksowymi rysownikami i scenarzystami – tworzą własną historię do już narysowanego, pierwszego kadru. Ze starszymi to samo zadanie możemy wykonać wykorzystując tablety graficzne oraz kostki z gry Story cubes, czy kości, które stworzymy sami lub z uczestnikami zajęć. Podczas zajęć wykorzystujemy także darmowe programy graficzne, czy dostępne komiksowe aplikacje.

Naszą planszówkę XXL również wykorzystujemy do komiksowych zabaw. Tu również  na dzieci i młodzież czeka wiele zagadek, zadań, dzięki którym lepiej poznają komiksowy świat. Zapraszamy!

Dominika Pytlowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s