Światła, kamera i… akcja! O serialach w Artetece

Już po raz 12 miłośnicy kina spotkali się w Krakowie w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. To jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy.  W ramach festiwalu organizowany jest SerialCon. Najstarsza i jedyna w swoim rodzaju impreza dla fanów seriali, już po raz szósty zagościła w Artetece.Jak co roku perspektywa fanowska połączyła się z akademicką i branżową. Wielbiciele telewizyjnych hitów mogli wziąć udział w interesujących prelekcjach, dyskusjach panelowych i warsztatach przygotowanych przez krytyków, dziennikarzy, naukowców, internetowych twórców, a także osoby z branży telewizyjnej. Pracę nad serialem przybliżali zarówno  stojący przed kamerą  aktorzy, jak również sterujący serialowym światem zza niej: scenarzyści, reżyserzy i producenci.

Majówka pełna seriali

Serialową majówkę rozpoczęliśmy wspólnie z Pauliną Kozak, z którą rozmawialiśmy o serialach z Finlandii. Ponad to Paulina wspólnie z Magdaleną Stanowską pokazywały kręte ścieżki brytyjskiego serialu Doktor Who. W kolejnym panelu dyskusyjnym z udziałem dr Aleksandry Klęczar, dr Agnieszki Fulińskiej, Piotra Górskiego, Krzysztofa Błażejewicza oraz dr Magdaleny M. Baran zastanawialiśmy się nad postacią terrorysty w serialach. Z kolei uwagę fanów fantastyki przyciągnął panel Star Trek na miarę naszych czasów czy możliwości ? Podczas panelu  mogliśmy zapytać ekspertów: Agnieszkę Urbanczyk, dr Michała Zabdyr- Jamroza, Kamila Śmiałkowskiego oraz Michała Jutkowicza o najdrobniejsze szczegóły tej produkcji.

Brace yourself, winter is coming…

Serialowy świat żyje finałowym sezonem Gry o Tron. O jednym z najgłośniejszych seriali ostatnich lat rozmawialiśmy podczas panelu Game over – finał Gry o Tron. O magii obrazu opowiadał nam  Bogumił Godfrejow Marcin Prokop, Artur Kowalewski oraz Dawid Muszyński. Sambor Mika przybliżył nam świat seriali fantastycznych.

Podyskutujmy o serialach…jeszcze więcej!

Drugi dzień rozpoczęła Elżbieta Binczycka-Gacek z prezentacją na temat: Mit Flying Africans w serialach WGN America Underground i Taboo BBC One. Z kolei Anka Szatan skupiła się na popularnej produkcji Netflixa – Sex EducationWszyscy potrzebujemy edukacji, nie tylko seksualnej, czyli o Sex Education słów kilka. Drugą część dnia zdominowały panele dyskusyjne. Kamil Śmiałkowski przepytywał zaproszonych ekspertów:  Joannę Brom, Agatę Jarzębowską, Piotra Górskiego, Martę Wawrzyn o zmierzch metaseriali. Z kolei Anka Szatan wspólnie z Maciejem Stasiewskim zastanawiali się nad fenomenem seriali lat 90.

Tematyka kolejnego panelu dotyczyła sposobu pokazywania bohaterów LGBTQ
w amerykańskiej telewizji. Wokół tego tematu skupiła się: Anka Szatan, Adrian Warwas, Krzysztof Bożejewicz Maciej Stasiersko. Natomiast Kamil Śmiałkowski wspólnie
z Tomaszem Karolakiem, Arturem Kowalewskim oraz Aleksanderm Pietrzakiem  rozmawiał o Polskich rebootach serialowych, takich jak  Odwróceni  czy 39 i pół.

Trzeci i ostatni dzień SerialConu  rozpoczęła Ata Dmytrzyk z prezentacją Skam: Czego wstydzą się współcześni nastolatkowie? Nad multimedialnym fenomenem Wiedźmina zastanawiał się Kamil Śmiałkowki.

Część panelowa rozpoczęła się od rozmowy na temat  Obcego w SF jako metafory społecznej, o którym rozmawiali: dr Aleksandra Klęczar Magdalena Stonawska, Mateusz Michałek, Dorota Ratyńska pod czujnym okiem moderatora Macieja Pitały. Małe seriale, wielkie sprawy. O serialowych komediodramatach, które bawią, wzruszają i… znikają, to kolejny temat poruszony przez naszych ekspertów: Kamilę Czaję, Małgorzatę Major oraz  Martę Wawrzyn. W Koreańskie bingo „zagraliśmy” z Małgorzatą Stefanik oraz Mileną Kornas, które przybliżyły motywy i schematy w k-dramach. Ostatnią prezentacją zarazem zamykającą SerialCon była Opowieść podręcznej, czyli zła książka i fenomenalny serial Anki Szatan.

Akcja charakteryzacja

Podczas SerialConu nie mogło zabraknąć warsztatów. Pierwszego dnia adepci sztuki charakteryzacji zgłębiali jej tajniki pod czujnym okien prowadzących ze Szkoły FAM. Drugiego i trzeciego dnia Agnieszka Kruk i Andrew Ellard prowadzili warsztaty scenopisarskie.

SerialCon to prawdziwa uczta dla fanów seriali, zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia i do zobaczenia za rok!

 

 

Jedna myśl w temacie “Światła, kamera i… akcja! O serialach w Artetece

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s