Brzmienie Avengers

Ostatnia część Avengersów nie schodzi z kinowych afiszy. Już  teraz wiadomo, że  finał serii o grupie herosów pod względem liczby oglądalności przebił Titanica Jamesa Camerona. W zbiorach  Arteteki WBP w Krakowie poza komiksami i filmami o superbohaterach, znajdziecie również ścieżki dźwiękowe  do takich filmów jak Iron Man 2 i 3, Captain America: The First Avenger, Thor: Ragnarok, Guardians of the Galaxy, Spider-man: homecomingDzisiaj chcielibyśmy Was do nich zachęcić. Zakładajcie słuchawki, ruszamy!

Nie od dziś wiadomo, że muzyka w filmach odgrywa ogromną rolę. Odpowiednie jej dopasowanie i ustawienie w scenie ma wprowadzić widza w nastrój, wywołać emocje, sprawić by  scena na długo zapadła w pamięć. Jednak w niektórych przypadkach ścieżka dźwiękowa jest traktowana tylko jako  podkład i nie zwraca się na nią większej uwagi. Jeśli jednak należycie do  grupy widzów, dla której muzyka ma  znaczenie, bądź chcecie przenieść się w świat Marvela, poczuć się jak Tony Stark, który tańczy w swoim warsztacie, jak Star Lord tańczyć z walkmanem lub też nie możecie zapomnieć finałowej bitwy Thora na moście w Asgardzie, nasz dzisiejszy wpis sprawi, że Wasze serca zadrżą w rytm soundtracków, które znajdują się w naszych zbiorach.

fot. D. Pytlowana

Na ścieżkach dźwiękowych do największych komiksowych ekranizacji  znajdziemy gwiazdy sceny muzycznej nie mniejsze od tych kinowych. AC/DC, Led Zeppelin, Imagine Dragons, Marvin Gaye to tylko kilka z nich. Zespół AC/DC możemy usłyszeć na płycie do Iron Man 2, we wspomnianej scenie na Tęczowym Moście w Asgardzie  usłyszymy utwór Immigrant Song zespołu Led Zeppelin. Star Lord na swoim walkmanie nagrane miał utwory Jackson 5, Elvisa Presleya, Survivor czy Davida Bowiego. Z kolei za bardziej instrumentalne kompozycje z wykorzystaniem orkiestry symfonicznej odpowiada  kompozytor Alan Silvestri,  który zajmował się muzyką do Captain America: The First Avenger i Avengers. Z kolei dzieła Michaela Giacchino usłyszymy na ścieżce do filmu Spider-man: homecoming. Bez wątpienia najbardziej popularną oraz najbardziej charakterystyczną ścieżką dźwiękową z filmów Marvela jest soundtrack ze Strażników Galaktyki.

fot. D. Pytlowana

Krytycy zarzucają marvelowskim soundtrackom przewidywalność i nudę. Znawcy twierdzą, że wszystkie utwory  są do siebie podobne. Dla innych jest to z kolei atut, bo muzyka podobnie jak obraz, tworzy spójną całość. A Wy do której grupy należcie? Czy muzyka w filmach ma dla Was znaczenie a także czy macie ulubione utwory z marvelowskich filmów?

 

Dominika Pytlowana

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s