Co się działo w Artetece? Podsumowanie wydarzeń

Wakacje już się rozpoczęły. Niektórzy wyjechali na wyczekiwany urlop, inni jeszcze odliczają do niego dni. Dziś zapraszamy na podsumowanie wydarzeń, które odbywały się w Artetece.

Za sprawą grupy młodych ludzi zrzeszających się pod nazwą Teatr Przypadków Feralnych nasza przestrzeń stała się sceną. Wraz z aktorami zaprosiliśmy Was na spektakle – współczesną interpretację Kaliguli Alberta Camusa „Sorry Kaligula” i „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka.

Wspólnie z podróżnikami z Klubu Podróżników „Śródziemie” mogliśmy zwiedzać niemal każdy zakątek świata podczas cotygodniowych slajdowisk. Zapis spotkań znajdziecie na naszym kanale na YouTubie. Czwartki w Artetece WBP w Krakowie, jak zawsze należały do miłośników kryminałów. Eksperci z dziedziny kryminologii, policjanci oraz pisarze dzielili się swoją wiedzą i pasją podczas Krakowskich Czwartków Kryminalnych organizowanych wspólnie z fundacją Urwany Film.

Komiksy stanowią bardzo ważną część zbiorów Arteteki. Nie mogło również zabraknąć czegoś dla fanów tego medium, którzy podczas Piątkowych Spotkań z Komiksem mogli poznać interesujące kwestie dotyczące nowej serii „Dragon Ball Super”, odrodzenia DC czy tematu śmierci i zmartwychwstań głównych bohaterów najbardziej znanych powieści graficznych. Rejestrację wszystkich spotkań znajdziecie na naszym kanale.

W Artetece promowaliśmy również nowe wydawnictwa książkowe. W tym roku naszym gośćmi były m.in. Anna Bikont i Helena Łuczywo, autorki książki o Jacku Kuroniu. Dzięki Katarzynie Miller  mogliśmy się dowiedzieć, „Jak żyć lepiej”. Z kolei Ewelina Karpińska-Morek przybliżała nam temat germanizacji dzieci w czasie II wojny światowej. Dyskutowaliśmy także o twórczości Stanisława Szukalskiego. Podczas spotkania miała miejsce promocja pierwszego albumu w języku polskim dotyczącego prac tego artysty.

Pierwsze piętro gościło również uczestników debat: rozmawialiśmy m.in. o terroryzmie podczas cyklu Terrodebaton. Z ekspertami wspólnie zastanawialiśmy się nad kwestią zniszczeń zabytków w wyniku działań wojennych.

Terrodebaton

Biblioteka to miejsce otwarte na dyskusje. W tym roku mogliśmy posłuchać o wolontariacie w Afryce i dowiedzieć się, czy Afrykańczycy potrzebują naszej pomocy, co to jest „wolonturystyka” i jak wygląda pomoc medyczna w krajach rozwijających się. Wspólnie z dr Sylwią Spurek rozmawialiśmy o „alfabecie zgody” oraz przemocy w Sieci. Nie mogło również zabraknąć interesujących wykładów z udziałem ekspertów ALL in UJ – wspólnie zastanawialiśmy się nad siłą ludzkiego umysłu.

Pod okiem ekspertów nasi czytelnicy brali udział w ciekawych zajęciach. W Artetece odbyły się m.in. warsztaty zapachowe, które łączą w sobie elementy interaktywnej zabawy i dyskusji. Uczestnicy  nauczyli się rozpoznawać zapachy, opisywać wrażenia, a następnie dobierać perfumy odpowiednio do swoich preferencji, nastroju i okazji oraz poznali wybitne kreacje mistrzów perfumiarstwa. Zajęcia prowadziła jedyna w Polsce senselierka, niezależna ekspertka zapachowa, założycielka pracowni Senselier.

Za sprawą projektu „Architektura miast. Krakowska perspektywa”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, mogliśmy gościć Beatę Chomątkowską, Dorotę Leśniak-Rychlak i Artura Wabika.  Po wakacjach odbędą się kolejna spotkania. Jakie? Śledźcie naszą stronę internetową i fanpage biblioteki.

To tylko niektóre z wydarzeń, jakie gościła Arteteka WBP w Krakowie w swoich progach. Śledźcie naszego bloga, już wkrótce pojawi się podsumowanie festiwali.

Do zobaczenia!

Dominika Pytlowana

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

Jedna myśl w temacie “Co się działo w Artetece? Podsumowanie wydarzeń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s