Arteteka – muzyka, obraz, słowo i… festiwale!

Lato w bibliotekach to czas podsumowań. W poprzednim wpisie przypomnieliśmy wydarzenia, jakie odbyły się w naszej przestrzeni. W kalendarzu Arteteki WBP w Krakowie nie mogło też zabraknąć festiwali!

Za sprawą Fundacji Promocji Retroinformatyki mogliśmy przenieść się w czasie i to dwukrotnie. Jesienią i wiosną miłośnicy komputerów wyruszyli w sentymentalną podróż podczas festiwali Dawne Komputery i Gry. Uczestnicy mieli możliwość jeszcze raz usiąść przy pierwszych modelach komputerów i konsol oraz pokazać młodszym pokoleniom, jak wyglądały niegdysiejsze cuda elektronicznej rozrywki. Na fanów retrogamingu czekały prelekcje, turnieje, ale przede wszystkim  ekspozycja sprzętu i najpopularniejszych gier wideo, w które można było zagrać podczas wydarzenia.

Jesień w Artetece stała pod znakiem grozy. Wszystko dzięki Festiwalowi Kfason. Szósta już edycja zgromadziła amatorów strachu, obrzydzenia i niepokoju podczas tematycznych paneli dyskusyjnych.  Zwieńczeniem wydarzenia było wręczenie Nagrody Polskiej Literatury Grozy im S. Grabińskiego. Laureatem został Artur Urbanowicz za powieść Grzesznik, wyróżnienie czytelników otrzymał Remigiusz Mróz za powieść Czarna Madonna. Obie książki możecie wypożyczyć w naszej bibliotece.

Fani kina również mieli swoje święto. Jesienią odbyła się pierwsza polska edycja festiwalu filmów o ochronie środowiska – New Earth International Film Festival. Jego celem było budowanie świadomości szkód wyrządzanych środowisku, a także przekazywanie wiedzy na ten temat dzieciom i młodzieży. Na uczestników czekały konferencje tematyczne, warsztaty oraz pokazy filmów, w których mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani.

Seriale stają się coraz popularniejsze. Niejednokrotnie przewyższają produkcje filmowe pod względem realizacji czy rozwiązań fabularnych i nakładów finansowych. Tendencje te nie umknęły uwadze twórcom Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, w ramach którego odbył się SerialCon. Możecie o nim przeczytać nieco więcej na naszym blogu.

Wiosną w Artetece najważniejszy jest komiks. Już po raz 8. spotkaliśmy się podczas Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Na miłośników powieści graficznych czekało wiele atrakcji: wystawy, giełda komiksowa, strefa cosplay, spotkania z twórcami, warsztaty. Jak co roku, przy sztalugach można było podejrzeć pracę Simeona Genewa. Jeśli nie byliście z nami podczas Krakowskiego Festiwalu Komiksu zapraszamy do obejrzenia relacji na naszym kanale na YouTubie.

Pasjonaci militariów już po raz drugi mogli wziąć udział w niezwykłej inicjatywie. Festiwal Militaria w Popkulturze to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, łączące elementy konferencji popularnonaukowej z piknikiem militarnym. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, wraz z zaproszonymi ekspertami, rozmawialiśmy o tym, jak w opisach literackich czy realizacjach filmowych zmieniło się postrzeganie żołnierzy, wojny i militariów na przestrzeni dekad – stąd podtytuł festiwalu +1919-2019-2119+. Fani wojskowości mogli wziąć udział w warsztatach modelarskich, sprawdzić się na strzelnicy ASG. Tegorocznej edycji towarzyszyła także wystawa pojazdów wojskowych, w przestrzeni Arteteki można było spotkać grupy rekonstrukcyjne z różnych okresów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie internetowej naszej biblioteki.

Dziękujemy, że z nami byliście. Na kolejne festiwale zapraszamy po wakacjach. Więcej informacji, jak zawsze, na rajska.info i profilu biblioteki na Facebooku.  Do zobaczenia!

Dominika Pytlowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s