Szał zakupów lat 80. #gramywarte

Lato już się rozpoczęło, a co za tym idzie czas podróży i wakacyjnych przygód. Dziś użyjemy wehikułu czasu i zabierzemy Was w nieodległą przeszłość i sprawdzimy, jak poradzimy sobie w latach 80. w PRL-u. Wszystko za sprawą gry planszowej Kolejka.

Przepraszam… za czym kolejka ta stoi?

Każdy z graczy otrzymuje kartę z listą zakupów. Cel gry jest prosty- zdobyć wszystkie artykuły wymienione na karcie. Brzmi prosto, prawda? Pamiętajcie, że w Kolejce przenosimy się do czasów PRL-u, a jednym z problemów, z jakimi borykali się ówcześni Polacy, był kryzys ekonomiczny.  W sklepach stało się w kolejkach, nie wiedząc tak naprawdę, czy do punktu sprzedaży trafił odpowiedni towar.  Absurd sięgał zenitu,  w „ogonku” stały całe rodziny, tworzyły się komitety kolejkowe. Realia te wykorzystali autorzy, tworząc ciekawy tytuł dla graczy w różnym wieku. Starsi z rozbawieniem mogą wspominać dawne czasy, młodsi z kolei mogą uczyć się historii przez zabawę.

Kolejka gra planszowa
fot. K. Więcławska

Towar spod lady, czyli jak w to grać?

Rozkładamy planszę składającą się z 2 części: podstawowej, na której znajdują się sklepy, i dodatkowej z samochodami dostarczającymi towary. W centrum planszy umieszczamy karty dostawy.  Karty towaru trafiają na pola z samochodami, jedna karta z każdego koloru musi być rozłożona na bazarze. Każdy z graczy otrzymuje jeszcze pionki i karty kolejki.  Karty kolejki tasujemy i dobieramy do ręki trzy pierwsze z nich.  Mając listę zakupów, będziemy się ustawiać w odpowiednich kolejkach, stawiamy kolejno po jednym pionku przed wybranym sklepem. Gdy „ogonki” zostaną utworzone, na końcu każdego ustawiamy spekulanta.

Kolejka gra planszowa
fot. K. Więcławska

Towar trafia do sklepu. To najlepszy czas na przepychanki kolejkowe. Odpowiednie ich zagranie może pokrzyżować szyki przeciwnikom. Pomyłka w dostawie, Remanent czy Lista Społeczna, to tylko niektóre z kart, jakie spotkamy w rozgrywce. Zmiana miejsc w kolejkach, odwracanie jej układu, zabieranie towaru „spod lady” urozmaicają grę, wprowadzają nieco negatywnej interakcji między graczy.  Kolejna faza to otwarcie sklepów i zakup towarów.  Pionek wraz z zakupionym towarem opuszcza kolejkę i wraca do domu.

Przepraszam… pan tu nie stał!

Kolejka to świetny tytuł dla graczy w każdym wieku.  Proste zasady z pewnością nie odstraszą tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z planszówkami. Grafiki wykorzystane w tej grze są ciekawe i zabawne. Już samo pudełko wygląda jak owinięte szarym papierem i obwiązane sznurkiem. PRL-owska siermiężność nadaje tylko charakteru. Ciekawy jest tu też walor edukacyjny – w atrakcyjny sposób opowiada o czasach realnego socjalizmu w Polsce. Ponadto, w instrukcji możemy przeczytać komentarze o codzienności tego okresu, napisane w interesujący sposób. Wzbogacają ją fotografie z lat 80. XX wieku.  Zachęcamy do zmierzenia się z Kolejką podczas Miesiąca z grami planszowymi. 😉

Kinga Więcławska

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s