Zakazana wyspa – zanim pojawił się Fortnite… #gramywarte #gramybezprądu

Wakacje w pełni, ale niektórzy muszą jeszcze chwilę poczekać, zanim wybiorą się w podróż w dotąd nieodkryte miejsca. Dlatego czasami wyspa musi przyjść do nas 😉 Jeśli szukacie gry, która choć trochę wprawi Was w wakacyjny nastrój i wprowadzi klimat przygody, to koniecznie sięgnijcie po Zakazaną wyspę

Gdyby Indiana Jones zebrał drużynę…

W trakcie gry wcielamy się jedną z 6 postaci przydzielanych losowo. Możemy wejść w rolę posłańca, pilota, inżyniera, nurka, nawigatora lub odkrywcy. Każda z postaci ma inne umiejętności ułatwiające rozgrywkę. Naszym zadaniem w grze będzie zebranie 4 skarbów i ucieczka z wyspy. Brzmi prosto, jednak sposób na zwycięstwo jest tylko jeden.

Zakazana wyspa karty graczy
fot. A. Wierzbic

Jedyną pewną rzeczą jest zmiana!

Ciekawym rozwiązaniem zaproponowanym w grze jest stworzenie planszy z kafelków. Dzięki temu, w każdej rozgrywce możemy inaczej rozłożyć poszczególne pola. Tak skonstruowana plansza pozwala na odwracanie kafelków, co jest tutaj istotnym mechanizmem.

Zakazana wyspa plansza
fot. A. Wierzbic

Zakazana wyspa to gra kooperacyjna. Naszym przeciwnikiem jest więc sama wyspa. Celem gry jest odebrania 4 artefaktów i ucieczka z zalewanego terenu.

Zakazana wyspa artefakty
fot. A. Wierzbic

Na wyspie co chwilę podnosi się poziom wody. Każdy z graczy w ostatniej fazie swojej tury odkrywa karty z Tali Zalania, zgodnie z liczbą, jaką pokazuje wodomierz. Karty wskazują, które kafelki zostaną podtopione. Gdy tę samą kartę odkryjemy drugi raz, teren zostaje zatopiony.

Gracze oczywiście mogą zaradzić „wielkiej wodzie” przez tworzenie umocnień czy zagrywanie kart akcji specjalnych. W trakcie gry należy także zdobywać skarby i poruszać się po planszy, by na końcu uciec (przed kataklizmem czy przed wyspą?). Tura może przypominać tę znaną z gry elektronicznej Fortnite Battle Royale – każdy z graczy rozpoczyna rozgrywkę w innej części wyspy. Jeśli szukacie „gry bez prądu” podobnej do Fortnite, sięgnijcie po Zakazaną wyspę.

IMG_7980
fot. A. Wierzbic

Jakość ma znaczenie

Warto w kilku słowach wspomnieć o samym wydaniu. Pudełko to metalowa puszka z wypraską dopasowaną do zawartości. Niewątpliwie pozwoli to dłużej cieszyć się grą. Na szczególną uwagę zasługują 4 figurki skarbów. Naszą ulubioną jest półprzeźroczysta czerwona, czyli Kryształ Ognia, ze względu na walory wizualne.

IMG_7984
fot. A. Wierzbic

Kogo zabrać na wyprawę?

Zakazana wyspa to jeden z tych tytułów, które łatwo się wprowadza u początkujących graczy. Gra jest kooperacyjna. To mechanika lubiana przez osoby stawiające pierwsze kroki w planszówkowym świecie. Rekomendowany wiek graczy to od 10 lat wzwyż.  Z warsztatów prowadzonych w Artetece wynika, że już 8-latkowie dają sobie z nią radę. Sama rozgrywka wywołuje wiele emocji. Przy młodszych dzieciach zapewne przyda się osoba nieco starsza, która również będzie uczestniczyła w partii i zapanuje nad odpowiednią kolejnością.

IMG_7946
fot. A. Wierzbic

Co z dorosłymi? Im polecamy tę grę jako przerywnik pomiędzy trudniejszymi tytułami. Wystarczy ustawić poziom wody na wodomierzu wyżej niż początkujący, by gra stała się większym wyzwaniem. Do wyboru zostaje jeszcze stopień normalny, elitarny lub legendarny. Tylko nie zatońcie już na początku rozgrywki!

Anna Wierzbic

Zakazana wyspa ramka z podsumowaniem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s