Ar(t)chitektura, czyli dyskusje o miejskiej przestrzeni

 Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie to nie tylko miejsce spotkań z komiksem, muzyką czy grami planszowymi. W jej murach możemy także uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach i projektach. Architektura jest dziedziną, która otacza każdego z nas podczas codziennych podróży do szkoły czy pracy. Warto więc przyjrzeć się jej aspektom. Projekt „Architektura miast. Krakowska perspektywa” ma na celu pokazanie jak niezwykłym fenomenem jest pojmowanie przestrzeni architektonicznej i zwrócenie uwagi na niezwykłość w postrzeganiu miasta. Równocześnie postawiliśmy sobie za cel ukazanie możliwości wpływania na nasze otoczenie i ład przestrzenny, poprzez aktywność obywatelską.

W maju gościem Arteteki WBP w Krakowie była Beata Chomątowska. Pisarka, dziennikarka, autorka takich książek jak Stacja Muranów, Lachert i Szanajca, Pałac. Biografia intymna czy Betonia.  Wymienione książki możecie wypożyczyć w naszej bibliotece. Podczas rozmowy poruszyliśmy temat betonowania otaczającej nas przestrzeni.

Kolejnym gościem cyklu spotkań była Dorota Leśniak-Rychlak, historyczka sztuki i architektka, redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret”, założycielka i prezeska zarządu Fundacji Instytut Architektury. Wspólnie zastanowiliśmy się nad tym „czy własne znaczy lepsze, czyli o odpowiedzialności społecznej za przestrzenie miejskie w Krakowie”. Porozmawialiśmy także o zjawisku grodzenia się często spotykanym na polskich osiedlach.  Jeśli interesujecie się przestrzenią miejską, sięgnijcie po wspomniany kwartalnik, który jest dostępny w czytelniach WBP w Krakowie.

Czerwcowe spotkania w ramach projektu „Architektura miast. Krakowska perspektywa” odbyły się w budynku głównym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
Artur Wabik, artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta oraz badacz popkultury, odkrywał przed nami tajemnice muralu i sztuki street artu. Reportażysta i fotograf Filip Springer spojrzał na architekturę Krakowa z perspektywy swoich doświadczeń. Zwrócił uwagę szczególnie na brak społecznej infrastruktury na nowych osiedlach.

Jeśli któreś ze spotkań umknęło Waszej uwadze, zajrzyjcie na kanał Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, gdzie znajdują się zapisy spotkań, które odbyły się w ramach projektu „Architektura miast. Krakowska perspektywa”.

Jeśli interesujecie się architekturą lub chcielibyście zmienić coś w swoim mieście, zapraszamy na kolejne inspirujące spotkania już we wrześniu. Śledźcie naszą stronę internetową i profil na Facebooku.
Do zobaczenia!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patrycja Dziedzic

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s