Nie tylko Iron Man, czyli wakacyjny maraton z Robertem Downeyem Jr

W branży filmowej działa od 1970 roku. Na swoim swoim koncie ma niezliczone role w filmach i serialach, nominacje oraz nagrody najważniejsze w branży (Oscary, WFF, BAFTA). Jest producentem, scenarzystą, piosenkarzem i autorem tekstów, ale pomimo tak bogatego dorobku artystycznego najbardziej znany jest z roli Sherlocka Holmesa oraz Tony’ego Starka. Domyślacie się o kim mowa?

Życie Roberta Downeya Jr, to gotowy scenariusz na film. Urodzony w 1964 roku w artystycznej rodzinie już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie muzyką i filmem. Przygodę z aktorstwem zaczął od epizodycznych ról w produkcjach swojego ojca, uczył się również gry na fortepianie i próbował swoich sił jako kompozytor. Po wielu epizodach pierwsza główna rola nadeszła w 1987 roku – zagrał uroczego podrywacza Jacka Jericho w Podrywaczu artyście. Rok ten okazał się być dla niego przełomowym. Rola Juliana Wellsa  w adaptacji prozy Breta Eastona Ellisa w  Mniej niż zero otworzyła przed nim wszystkie drzwi i to niestety dosłownie. Bardziej od pracy na planie filmowym interesowało go intensywne życie towarzyskie. Jak się później okazało, debiut filmowy oraz kolejne role były odbiciem życia aktora. Jednak nawet zagorzali przeciwnicy nie mogą odmówić mu pracowitości oraz talentu. Pomimo burzliwego życia prywatnego, praktycznie rokrocznie ukazywały się filmy z jego udziałem. Z każdą kolejną rolą rosło uznanie dla jego niekwestionowanych umiejętności, tak komediowych jak i dramatycznych.

fot. D. Pytlowana

Rok 1993 przyniósł kolejny przełom w jego karierze. Otrzymał bowiem nominację do Oscara za spektakularną  rolę w filmie Chaplin Richarda Attenborough. Krytycy docenili sposób w jaki pokazał ewolucję komika na przestrzeni blisko 60 lat. Kolejną nominację do Oscara otrzymał w roku 2008 za rolę egocentrycznego aktora Kirka Lazarusa w filmie Bena Stillera Jaja w tropikach.

fot. D. Pytlowana

Robert Downey Jr dał się również poznać jako piosenkarz oraz autor piosenek. W roku 1992 wydał płytę The Futurist, na której znajduje się osiem utworów jego autorstwa oraz dodatkowo zaprezentował swoje wersje piosenek Your move grupy YES i Smile Charlie Chaplina. Tą ostatnia możemy usłyszeć  na ścieżce dźwiękowej do filmu Chaplin.

Przed wydaniem płyty, aktor zaśpiewał kilka piosenek w filmach, w których występował.  Na swoim koncie ma również duety z Vanda Shepard, który usłyszeć można w serialu Ally McBeal oraz ze Stingiem, podczas jednego z jego  koncertów w Los Angeles.

Obecnie Downey Jr jest w czołówce najpopularniejszych aktorów w Hollywood. Pomimo początkowej niechęci fanów komiksów, okazał się świetnym odtwórcą roli Tony’ego Starka. Do roli Sherlocka Holmesa opanował brytyjski akcent, który w niczym nie ustępuje  Jude’owi Law, który w ekranizacji wciela się w postać James Watsona. Mógłby osiąść na laurach ale na szczęście tego nie robi. Aktualnie jego aktywność wykracza daleko poza branżę filmową. Angażuje się m.in. w walkę o ochronę środowiska naturalnego. Ciekawostką jest również, że spotkał się z małym chłopcem, dla którego wydrukowano na drukarce 3D bioniczną protezę ręki. Sama proteza była identyczna jak ręka Iron Mana.

Ciekawe czym jeszcze zaskoczy nas Robert Downey Jr? Nim znów usiądziemy na kinowej sali, warto prześledzić jego dokonania aktorskie. W naszej kolekcji, oprócz marvelowskich produkcji czy Sherlocka Holmesa znajdziecie inne tytuły,w których występował.  Czas wakacji to idealny moment na maraton filmowy.

Zajrzyjcie do naszego katalogu on-line i rezerwujcie już dziś wybrane filmy.

https://katalog.rajska.info/search/description?bID=63&_lang=pl&q=robert+downey+jr&index=1

Dominika Pytlowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s