Co w metalu piszczy?

W te wakacje fani metalu po raz kolejny mogli posłuchać na żywo jednej z najważniejszych kapeli gatunku.  21 sierpnia do Polski zawitała bowiem Metallica promująca swój nowy album Hardwired…to self destruct. Żeby zdobyć bilety na Stadion Narodowy w Warszawie, trzeba było ustawić się w wirtualnej kolejce na kilka godzin przed rozpoczęciem sprzedaży, mimo to biletów zabrakło już po kilku minutach.

fot. Elżbieta Żuchowska

Zespół został założony w październiku 1981 roku w Kalifornii przez wokalistę Jamesa Hetfielda oraz perkusistę Larsa Urlicha, którzy grają w nim do dziś. Kapela szybko stała się najważniejszą grupą heavymetalową lat 80-tych XX wieku. Skład grupy kilkakrotnie się zmieniał, obecnie oprócz założycieli grają w nim Kirk Hammett (gitara prowadząca) i Robert Trujillo (gitara basowa). W tym miejscu warto wspomnieć Cliffa Burtona basistę, który zginął w wypadku autokaru podczas trasy koncertowej w Szwecji w 1986 roku. Jego wkład w muzykę zespołu jest nieoceniony i do dzisiaj wspominany przez członków grupy. Zespół wydał 10 albumów studyjnych, a ich twórczość ewoluowała na przestrzeni dekad od trash metalu w latach 80-tych (Kill’Em All, …And Justice for All, Master of Puppets) przez hard rock w latach 90-tych, w których przełomowy okazał się album zatytułowany po prostu Metallica znany także jako Black Album, by powrócić do thrashmetalowego brzmienia na ostatniej płycie. Szczególnie utwory Spit out the Bone oraz Hardwired… to self destruct wpisują się w ten styl.

Wspomniany wcześniej Black Album odniósł największy sukces i osiągnął najwyższą sprzedaż ze wszystkich wydanych płyt grupy. Szybko uzyskał status diamentowej płyty i znalazł się na 28 miejscu najlepiej sprzedających się płyt w historii. Na płycie znalazł się, między innymi, utwór Nothing Else Matters, który jest uznawany za najbardziej rozpoznawalną balladę grupy.

Na naszej półce

Na tych, którym nie udało się być na koncercie, w Artetece czeka najnowsza promowana płyta. Na dwóch krążkach składających się na album wydanych nakładem wytwórni Blackened Recordings znalazło się 12 utworów, a promowały go trzy single: Hardwired, Atlas, Rise! oraz Moth Into Flame, które szturmem zdobywały pierwsze miejsca na listach przebojów. Cały album zaś bardzo szybko zdobył statut platynowej płyty. Być może miało na to wpływ, że zespół w ostatnich latach nie rozpieszcza fanów nowymi wydawnictwami. Od ostatniej płyty minęło bowiem już osiem lat. Długi czas pracy nad albumem sprawił, że jest on bardzo dojrzały, a grupa zaprezentowała w nim zupełnie nowe oblicze.

Klimat koncertu świetnie odda druga pozycja znajdująca się w zasobach Arteteki – zrealizowany z wielkim rozmachem w technologii 3D projekt w reżyserii Nimróda Antala  Metallica: Through the never jest połączeniem koncertu z mrocznym thrillerem. Co jest w tajemniczej przesyłce, po którą wyrusza młody członek ekipy, a jednocześnie wielki fan grupy, Trip (w tej roli Dane DeHaan)? Jego podróż staje się ilustracją do najlepszych utworów zespołu, granych na jednej z najbardziej niesamowitych scen świata.

fot. Elżbieta Żuchowska

W naszych zbiorach znajdziecie także dokumentalny film Metallica: Some Kind of Monster, który pokazuje proces twórczy nad płytą St. Anger, a także wzajemne relacje łączące członków zespołu. Grupa zmagała się wtedy z trudną sytuacją po odejściu basisty, wewnętrznymi konfliktami, głównie między Jamesem, a Larsem oraz nałogami Hetfielda, który przerwał pracę nad płytą, aby pójść na odwyk. Mamy okazję poznać kulisy wstąpienia do zespołu Roberta, który gra z Metallicą do dziś.

fot. Elżbieta Żuchowska

Czy wiecie, że…

Na poprzednim koncercie w Polsce, który odbył się w kwietniu zeszłego roku w Krakowie, basista Robert Trujillo zaśpiewał Wehikuł czasu grupy Dżem, co wyszło mu genialnie.

Znana ze swoich pacyfistycznych poglądów grupa wykupiła prawa autorskie do filmu Johnny poszedł na wojnę i wykorzystała jego fragmenty w utworze One.

Niedługo ukaże się książka dla dzieci przedstawiająca prawie 40-letnią historię zespołu.

Elżbieta Żuchowska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s