Znamy już najlepsze amerykańskie komiksy, czyli kto zgarnął Eisnera?

Nagrody Eisnera 2019 rozdane! Jak co roku, pięcioosobowa komisja profesjonalistów ze świata komiksu przyznała nagrody w 36 kategoriach. Arteteka posiada w swoich zbiorach komiksy tegorocznych  laureatów, a także te nagrodzone w ubiegłych latach.

Najlepszy rysownik

W kategorii „Najlepszy rysownik/artysta multimedialny” nagrodę otrzymał Dustin Nguyen za serię Descender. Amerykański rysownik pochodzenia wietnamskiego ma w swoim dorobku takie serie jak np. Wildcats v3.0; The Authority: Revolution; Batman; Superman/Batman; Detective Comics; Batgirl; Batman: Streets of Gotham. Narysował również Amerykańskiego Wampira. Władcę koszmarów do scenariusza Scotta Snydera dla wydawnictwa Vertigo. W zbiorach Arteteki znajdziecie Descender -1-Blaszane gwiazdy wydany w Polsce przez Mucha Comics. Czytelnicy mogą przekonać się, dlaczego właśnie tę serię nagrodzono, zwracając uwagę na rzadko używaną akwarelową technikę na poszczególnych planszach. Warto porównać ten komiks z piątym tomem Amerykańskiego Wampira rysowanym przez Dustina Nguyena przy pomocy tradycyjnych technik komiksowych.

IMG_8766

IMG_8771

Najlepszy scenarzysta

Najlepszym scenarzystą został Tom King.  Pochodzi z Kalifornii, studiował filozofię i historię na Columbia University, pracował przez 7 lat w CIA. Nagrodę dostał za serie Batman; Mister Miracle; Heroes in Crisis; Swamp Thing Winter Special. Wszystkie je napisał dla DC Comics.  Na naszych półkach znajdziecie jego serię DC Odrodzenie: Batman, której to mamy 4 tomy (#1: Jestem Gotham, #2: Jestem samobójcą, #3: Jestem Bane  oraz #4: Wojna Żartów z Zagadkami), a także crossover komiksowy Batman/Flash : Przypinka, który posiadamy w dwóch egzemplarzach z dwiema różnymi okładkami. Wszystkie wymienione komiksy  wydał Egmont.

IMG_8775.JPG

Najlepsza publikacja humorystyczna

Tytuł najlepszej publikacji humorystycznej otrzymała seria Giant Days. Za scenariusz odpowiada John Allison, a za rysunki Lisa Treiman i Max Sarin. Początkowo komiks był publikowany w sieci.  Seria opowiada o perypetiach świeżo upieczonych studentek na uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii. W Artetece znajdziecie 4 tomy tej serii (Królowe dramy; Obudźcie mnie jak będzie po wszystkim; Bycie miłą nic nie kosztujeJak nie teraz, to kiedy?). W Polsce wydawana jest przez Wydawnictwo NonStopComics.

IMG_8762.JPG

IMG_8752

IMG_8763.JPG

Najlepszy Kolorysta

Matt (Matthew) Wilson został nagrodzony w kategorii „Najlepszy Kolorysta” za serie  Black Cloud; Paper Girls; The Wicked + The Divine (Image); The Mighty Thor; Runaways (Marvel).  Artysta pochodzi z USA, uczęszczał na Savannah College of Art and Design w Georgii.  W Artetece znajdziecie dwie z wyżej wymienionych serii, które pojawiły się w Polsce. Paper Girls ukazało się w naszym kraju nakładem wydawnictwa NonStopComics. The Wicked + The Divine został wydany przez Mucha Comics, tom 1 Faustowska zagrywka tej serii również jest dostępny w Artetece.

IMG_8726.JPG

IMG_8732.JPG

IMG_8738.JPG

IMG_8739

Rynek komiksowy w Polsce działa coraz prężniej. Dzięki temu Arteteka może pochwalić się komiksami, które zgarnęły Nagrody Eisnera.

Maciej Okołowicz

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s