Nagroda Eisnera. Powrót do przyszłości w cyberpunkowej Japonii

Nagroda Eisnera to jedno z najważniejszych wyróżnień dla  powieści graficznych na świecie. Chociaż  nagradzane są głównie najlepsze komiksy ukazujące się w Stanach Zjednoczonych, można znaleźć dwie kategorie, które dotyczą komiksów spoza amerykańskiego rynku wydawniczego. Najlepsze amerykańskie wydanie zagraniczne komiksu i komiksu azjatyckiego.

Warto również zwrócić uwagę na powieści graficzne wyróżnione w poprzednich edycjach. Pozycje, które są uhonorowane Nagrodą Eisnera zwykle przechodzą do kanonu komiksu. Poznajcie mangę Akira autorstwa Katsuhiro Otomo, która nagrodę otrzymała w 2002 roku. W Polsce była wydawana w latach 1999-2003 i całość zamyka się w 19 tomach. Akira należy do tych komiksów, które należy przeczytać w 2019 roku. Dlaczego? Z pewnością znacie film Powrót do przyszłości II z 1989 roku? Główny bohater Marty McFly przenosi się w przyszłość do 2015 roku. Oglądając tę produkcje współcześnie możemy zweryfikować zamieszczone założenia na temat przyszłości. Podobne analogie znajdziemy w mandze Akira.

 

IMG_8836.JPG

Fabuła mangi rozgrywa się w 2019 roku. Początkowo mamy wrażenie, że rzeczywistość przedstawiona w Akirze nie odbiega od tej, którą znamy. Japonia przygotowuje się do Letnich Igrzysk Olimpijskim w 2020 roku, dokładnie tak, jak w mandze. Jednak im bardziej zagłębiamy się w historię, tym więcej anomalii dostrzegamy i z komiksu akcji o fantastyczno-naukowym zabarwieniu przechodzimy w cyberpunk i trzymający w napięciu thriller. Fabuła osadzona jest w Neo Tokio, metropolii, która stara się podnieść po III wojnie światowej. Historia skupia się na dwójce skonfliktowanych ze sobą nastolatków Kanedzie i Tetsuo złapanych w sieć skomplikowanej intrygi. Obaj chłopcy należą do grupy motocyklowej „Scrum Half” i na co dzień są uczniami męskiego liceum kształcenia zawodowego. Daleko im też do bycia przykładnymi uczniami. Częściej przez otoczenie nazywani są chuliganami.

IMG_8815

IMG_8833

IMG_8824.JPG

IMG_8831

W mandze akcja toczy się wartko. Na skrzydełku okładki umieszczone jest podsumowanie poprzedniego tomu. Wyjątkowo przydatne, bo historia miejscami jest zawiła i streszczenie pomaga usystematyzować wiedzę o świecie przedstawionym. Format wydania to B5 dzięki czemu mangę wygodniej się czyta. Jest to szczególnie istotne, ponieważ manga ma bardzo szczegółowe kadry. Dzięki takiemu zabiegowi praca mangaki jest bardziej czytelna w stosunku do japońskiego wydania gdzie całość została zamknięta w 6 tomach. W twórczości Katsuhiro widać amerykański wpływ, a w historii czuć wydźwięk widma wiszącego nad światem w latach 80-tych ubiegłego wieku.

IMG_8809.JPG

IMG_8819.JPG

IMG_8802i

Akira jest kultową pozycją, która pomimo upływu czasu jest nadal aktualna i niesie ze sobą ponadczasowe wartości. Na  komiksowych półkach w Artetece czeka komplet 19 tomów,  które można wypożyczyć, do czego wszystkich zachęcamy.

 

Anna Wierzbic

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s