Jedna z najbardziej znanych komisowych postaci, zwany człowiekiem nietoperzem czy mrocznym rycerzem. Batman, bo o nim mowa obchodzi właśnie 80. urodziny. Z tej okazji odbywa się wiele wydarzeń, które mają przypomnieć postać Mrocznego Rycerza. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać Wam kreacje Batmana w różnych tekstach kultury, nie tylko komiksach.
Postać Batmana pierwszy raz pojawiła się na komiksowych planszach w 1939 roku, w serii Detective Comics. Postać Bruce’a Wayne na tyle weszła do kanonu popkultury, że zna ją niemal każdy. Kilkuletni chłopiec traci rodziców, którzy zostają zamordowani na jego oczach. To wydarzenie już na zawsze zmienia jego życie. Poddaje się treningom ciała i umysłu, by po latach wrócić do Gotham jako mściciel walczący z przestępczością.
Batman. Zabójczy żart
Batman. Zabójczy żart to jeden z najpopularniejszych komiksów w historii. Autorem scenariusza jest Alan Moore, za rysunki odpowiada Brian Bolland. Akcja krąży wokół postrzelenia Barbary Gordon. Jednak równie mocno zarysowane są losy jednego z najbardziej znanych przeciwników Mrocznego Rycerza-Jokera. Z lektury dowiadujemy w jaki sposób od zwykłego mężczyzny stał się pozbawionym skrupułów, niepoczytalnym złoczyńcą. Przede wszystkim jednak co spowodowało jego charakterystyczny wygląd: białą skórę, zielone włosy i przerażający uśmiech. Co ciekawe, Brain Bolland w posłowiu do komiksu mówi: ” (…) w trakcie rysowania musiałem kilka razy mocno zaciskać zęby. Ja na przykład nigdy nie zdecydowałbym się na pokazanie genezy Jokera. Uważam,że to tylko jedna z możliwości zrodzonych w rozgorączkowanym umyśle szaleńca.”

Legendy Mrocznego Rycerza
Na komiks Legendy Mrocznego Rycerza składa się pięć zróżnicowanych historii. Scenarzystami zbioru są Darwyn Cooke, Alant Grant, Kelley Pucket i James Robinson. Za rysunki odpowiada Tim Sale. Podczas lektury możemy zauważyć rozwój stylu artysty. Bardzo ciekawa jest pierwsza z historii zamieszczona w tomie: Szaleńcy w więzieniu. Historia opowiada o losach pacjentów szpitala dla obłąkanych Azulu Arkham, którzy zostają umieszczeni w więzieniu Blackgate. Dyrekcja obu placówek postanawia zorganizować mecz baseballa dla podopiecznych ośrodków. Co ciekawe, w tej historii nie pojawia się postać Batmana.

Batman. Powrót Mrocznego Rycerza
W połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku nastąpił przełom w pisaniu i rysowaniu komiksów, zmienił się sposób narracji, a bohaterowie stali się bardziej pełnowymiarowi pod względem charakteru. Przykładem na zmianę w wizerunku Batmana może być album Franka Millera Powrót Mrocznego Rycerza. Bruce Wayne od dziesięciu lat nie zakładał stroju Batmana. Nie wiadomo czy przeszedł w stan spoczynku, czy może nie żyje. Wielu młodych traktuje go jako mit. Gdy w Gotham zaczyna działać gang Mutantów, Batman postanawia wrócić.

Z komiksowej planszy na ekran
Postać Batmana poza komiksami pojawia się w innych tekstach kultury. W Artetece możecie znaleźć kilka serii filmów o Batmanie. Pierwsze adaptacje na małym i dużym ekranie to lata 40. XX wieku. Pierwszy serial w amerykańskiej telewizji miał premierę w 1943 roku. Kostiumy głównych bohaterów były źle dopasowane, co spowodowane było małym budżetem serialu. Ciekawa jednak jest promocja serialu- wyprodukowano 250 tys. masek stylizowanych na te, jakie nosił główny bohater. Z kolei ekranizacja z 1966 roku może kojarzyć się bardziej z filmami klasy B, aniżeli z kinem superbohaterskim jakie znamy dziś. Wspomnieć można tu o scenie „wspinania się” do okna wieżowca. Z perspektywy czasu stroje głównych bohaterów są nieco zabawne. Przypuszczać można, że określenie superbohaterów mianem „trykociarzy” mogło się wziąć właśnie stąd.

Batmanów widzę trzech
My jednak skupimy się na filmach, które możecie znaleźć na naszych półkach. Zacznijmy od Batmana, w reżyserii Tima Burtona, który ukazał się w 1989 roku. W rolę głównego bohatera wcielił się Michael Keaton, charakterystyczną kreację Jokera przedstawił Jack Nicholson. Kolejna produkcja to rok 1992 – Powrót Batmana, za którą odpowiada wspomniany już reżyser. Trzecia część to Batman Forever z 1995 roku. Tym razem za kamerą siadł Joel Schumacher, w roli Batmana obsadzając Vala Kilmera. W rolę złoczyńców wcielili się Tommy Lee Jones jako Dwie Twarze i Jim Carrey jako Człowiek Zagadka. Obaj aktorzy nominowali byli w kategorii „Najlepszy Czarny Charakter” MTV Movie Awards. Ostatnia, czwarta część to Batman i Robin. W obsadzie możemy znaleźć takie nazwiska jak George Cloney (Batman), Chris O’Donnell (Robin), Arnold Schwarzenegger (Dr. Freeze) i Uma Thurman (Poison Ivy). Wszystkie wspomniane filmy możecie wypożyczyć w Artetece, do czego fanów komiksu (i nie tylko) zachęcamy.

Druga z filmowych serii o Batmanie, o której warto wspomnieć to trylogia w reżyserii Christophera Nolana. W rolę Batmana wcielił się Christian Bale. W drugiej części Mroczny Rycerz w postać Jokera wciela się nieżyjący już Heath Ledger. Trudno porównywać kreacje dwóch różnych Jokerów, w których wcieliło się dwóch świetnych aktorów (we wcześniejszej serii w rolę Jokera wcielił się wspomniany Jack Nicholson), jednak dla fanów, Joker grany przez Heatha Ledgera jest naprawdę przerażającym, mrocznym charakterem. Rola przyniosła mu zresztą Oscara w kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy”, do której został nominowany pośmiertnie.

Zachęcamy Was do sięgnięcia po komiksy i filmy z tą kultową dla wielu pokoleń postacią. Jeśli chcecie się poczuć trochę jak scenarzysta lub zastanawiacie się skąd wziąć ciekawe pomysły na przygody Batmana, sięgnijcie do naszych planszówkowych zbiorów po grę Story Cubes. Batman.

Kinga Więcławska
#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }
Pierwszy raz Batman pojawił się oczywiście w 1939 roku 😉
PolubieniePolubienie
Dziękujemy za czujność ; )
Batman ma spostrzegawczych fanów 😉
PolubieniePolubienie