Klasyka Disneya w nowych wersjach

Walt Disney dla jednych filmowiec, rysownik i wizjoner. Dla innych „Pan od bajek”, dzięki któremu dzieciństwo z pewnością było piękniejsze, a weekendowe przedpołudnia już zawsze kojarzyć się będą z charakterystyczną melodią disnejowskiej czołówki.

Bez wątpienia Walter Elias Disney, zapisał się w historii światowej animacji, a jego filmy znane są na całym świecie. Disney jest twórcą najpiękniejszych bajek, które do dziś cieszą się dużą popularnością. W Wytwórni Walt Disney ciągle powstają nowe filmy, niezmiennie oparte o zasady stworzone przez producenta.

Disney jest twórcą kultowych dziś postaci, takich jak Kaczor Donald i Myszka Miki. Co ciekawe, tę drugą postać dubbingował samodzielnie przez blisko 20 lat.

46 razy był nominowany do Amerykańskiej Akademii Filmowej, a nagrodzony był 26 razy. Pierwsza statuetkę otrzymał w roku 1932, kolejną sześć lat później. Oskary otrzymywał nie tylko za animacje, ale także za dźwięk .

Wytwórnia Disneya od kilku lat wpisuje się w trend remake’ów. Postęp technologiczny przy tworzeniu animacji, umożliwił wykorzystanie pracy rysowników oraz aktorów ze wspomaganiem efektów CGI.

Wszystko rozpoczął spin-off Śpiącej Królewny pod tytułem Czarownica z 2014 roku.
Pierwszy aktorski film pojawił się rok późnej i był to  Kopciuszek. Obydwa filmy okazały się dużym sukcesem i  wkrótce pojawiły się kolejne produkcje. W tym roku na ekrany kin wszedł Alladyn, w zapowiedzi odnaleźć możemy filmy o przygodach Małej Syrenki czy Mullan. Planem wytwórni na najbliższe kilka lat jest wyprodukowanie 19 filmów na podstawie animacji. Dzięki temu produkcje mają szansę dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.

Czarownica
fot. D. Pytlowana

Do współpracy Disney zaprasza najlepszych, za kamerą do tej pory stał m.in. Tim Burton, Jon Favreau, Bill Condon, a wśród obsady znalazły się same gwiazdy: Angelina Jolie, Emma Watson, Cate Blanchet, czy Colin Farrel. Wielkich nazwisk nie zabraknie wśród twórców i wykonawców muzyki: Elton John, Celine Dion, Beyonce, Leopold Anthony Stokowski – brytyjski dyrygent polskiego pochodzenia, założyciel American Symphony Orchestra, który miał swój wkład w muzykę do nagrodzonej Oscarem Fantazji.

Fantazja
fot. D. Pytlowana

W zabiorach Arteteki odnajdziecie zarówno aminowane filmy, jak i te w wersji aktorskiej, z wytwórni Disneya. Wśród naszych zbiorów znajdziecie m.in. 101 dalmatyńczyków, Zakochanego Kundla, Króla Lwa, Vaiana, Kraina Lodu czy Zaplątani.

Pamiętajcie, że zbiory Arteteki można rezerwować on-line i odbierać w godzinach jej pracy  na 1 piętrze, bądź w Książkomacie po zamknięciu biblioteki.

Dominika Pytlowana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s